در هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بررسی شد: روش شناسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 

 

 

 

هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به میزبانی مرکز همایش‌های کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، از صبح امروز، چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت آغاز به کارکرد و تا فردا ادامه دارد.

از جمله نشست های تخصصی (نوبت صبح) این کنفرانس، نشست "روش شناسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" بود که با حضور حجت الاسلام دکتر هادی صادقی و دکتر محمود حکمت نیا (اعضای هیأت رئیسه نششست) برگزار و 8 مقاله به صورت شفاهی ارائه شدند.

مقاله دکتر علیرضا صادق زاده قمصری به موضوع "تأملات روش‌شناختی پیرامون فرایند تدوین الگوهای نظری بومی در عرصه تربیت با رویکرد اسلامی ایرانی و نحوه ابتنای آن‌ها بر الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت" اختصاص داشت. وی در این مقاله عنوان کرد: با توجه به ارتباط فرآیند تربیت با عموم مولفه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی پیشرفت جامعه اسلامی معاصر، مبحث تدوین الگوهای اسلامی ایرانی در عرصه تربیت را باید بحثی فرابخشی در مطالعات الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی در نظر گرفت. اکنون با این پرسش مواجه هستیم که فرآیند تدوین الگوهای اسلامی ایرانی پیشرفت در این عرصه مهم و تاثیرگذار بر سایر عرصه های پیشرفت جامعه اسلامی ایران، به لحاظ روش شناختی دارای چه خصوصیاتی است؟ چگونه می توان این فرآیند رابه شیوه ای روشمندانه بر الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت مبتنی ساخت؟

مقاله دکتر ابراهیم رضایی آدریانی به موضوع "مبانی و قواعد «استنباط الگوی پیشرفت» از قرآن و حدیث" اختصاص داشت. وی در این مقاله عنوان کرد: قرآن کریم هدایتگر امت اسلامی تا قیامت است. لذا هر فعالیت فردی و اجتماعی مسلمانان باید منطبق با قرآن باشد و از آموزه های انسان ساز آن سرچشمه بگیرد.«الگوی پایه پیشرفت» قرار است اساسنامه ای باشد که اجرای آن، جامعه اسلامی ما را از هر جهت، رشد و تعالی بخشد و پیشرفت همه جانبه را برای ما به ارمغان آورد. ریشه های چنین اساسنامه جامعی را باید در کلام وحی جستجو کرد و از قرآن کریم استنباط نمود. این استنباط، مبتنی بر مبانی و قواعدی است که پژوهشگر را از لغزش در استنباط مصون می دارد.

مقاله دکتر علی ذوعلم به موضوع "رویکرد فرهنگی به الگوی پیشرفت" اختصاص داشت. وی در این مقاله عنوان کرد: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بمثابه نقشه راه دستیابی به جامعه طراز انقلاب اسلامی که مسیر شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی را هموار می‌سازد، الگویی فرهنگ مدار است که براساس "اصالت فرهنگ در ساخت جامعه مطلوب" طراحی می‌شود. در این الگو، به یک چارچوب مفهومی واضح، متقن و جامع نیاز است که "هسته نامی" الگو را شکل می‌دهد و مبتنی بر منابع و مبانی پذیرفته شده اسلامی، در همه سطوح و لایه‌های الگو جریان می‌یابد.

مقاله دکتر حمیدرضا فرهمند به موضوع "الگوی مفهومی پیشرفت فرهنگ‌بنیان و نسبت آن با الگوی پایه" اختصاص داشت. وی در این مقاله عنوان کرد: ارتباط مقوله پیشرفت اسلامی ایرانی با موضوع برپایی تمدن نوین اسلامی - که از ارتباط منطقی و مفهومی با انقلاب اسلامی و ایجاد نظام جمهوری اسلامی متکی به آراء مردم ایران نشأت می­گیرد، موضوع مهمی است که نگاه به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و جایگاه آن را جهت می­دهد. رویکرد و محتوای الگوی پایه باید با الگوی مفهومی پیشرفت فرهنگ­بنیان همساز باشد و عناصر و ملزومات آن را بصورت منسجم و مستدل و منطقی تبیین نماید.

مقاله دکتر علیرضا اسماعیلی مازگر به موضوع "انقلاب اسلامی و الگوی پیشرفت فرهنگ‌پایه (ناظر بررویکرد فرهنگی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت)" اختصاص داشت. وی در این مقاله عنوان کرد: از ملزومات حرکت از الگوی پایه به سمت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، انتخاب رویکرد اصلی و پایه ای الگو و ترسیم دقیق مختصات آن رویکرد می باشد. الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، الگویی برآمده از انقلاب اسلامی و مبتنی بر گفتمان قدرت آن، یعنی اسلام سیاسی است.

توفیقات و دستاوردهای انقلاب اسلامی و گفتمان قدرت آن در نظام بین الملل، متاثر از بعد فرهنگی و نرم افزاری آن می باشد. از این رو اصلی ترین، محوری ترین و پایه ای ترین رویکرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، رویکرد فرهنگی است و بدرستی می توان الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را الگوی پیشرفت فرهنگ پایه دانست.

مقاله دکتر حسن بلخاری قهی به موضوع "تأملی در مفهوم‌شناسی حکمت (الگوی تعامل نظریه و عمل) در قرآن (ضرورت حاکمیت حکمت در بطن و متن الگوی پیشرفت)" اختصاص داشت. وی در این مقاله عنوان کرد: بدون تردید یکی از کلیدواژه‌های بنیادین و محوری قرآن در شناخت ماهیت و ذات اندیشة اسلامی اصطلاح «حکمت» است. حکمت، عنوان عام تمامی اندیشه‌های نظری در اسلام نیز است و همچنین به‌عنوان کامل‌ترین معادل Philosophy در تاریخ اندیشه اسلامی، تحلیلی جامع و کامل در قرآن دارد.قرآن، منبع و مرجع حقیقی و اصیل تمامی اندیشه‌ها، اعمال و احکام در تمدن اسلامی است فلذا، این کتاب جامع، شرح کامل و دقیقی در باب حکمت دارد.

مقاله علیرضا افضلی به موضوع "سنت‌پژوهی پیشرفت: رویکردی نوین به آینده پیشرفت" اختصاص داشت. وی در این مقاله عنوان کرد: سنن الهی یکی از آموزه هایی بسیار مهمی است که از آیات قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام، به طور صریح و آشکار قابل استفاده بوده و جایگاه مهمی را در جهان بینی اسلامی به خود اختصاص می دهد. بنابر لحاظ این سنت ها در آینده پژوهی اسلامی، می توان گفت آینده پژوهی اسلامی از جایگاه ویژه و ممتازی نسبت به آینده پژوهی غربی برخوردار خواهد بود. در این مقاله به دنبال ارائه روشی نوین در آینده پژوهی اسلامی مبتنی بر سنن الهی به نام «سنت پژوهی» هستیم.

مقاله دکتر مسعود ناری قمی به موضوع "درآمدی بر الگوی اسلامی پیشرفت در فناوری معماری"اختصاص داشت. وی در این مقاله عنوان کرد: اسطوره تکنولوژی به عنوان معیار پیشرفت در تمام رشته­ها از جمله معماری، مانع نگاه­ کل­نگر به موضوع پیشرفت در حوزه­های مختلف شده است؛ بنابراین اسطوره­زدایی از این مقوله و طرح جایگاه درست آن در مسیر پیشرفت رشته در راستای اهداف اسلامی است از نخستین گام­ها در رسیدن به الگوی پیشرفت معماری منطبق با اسلام است.

هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به میزبانی مرکز همایش‌های کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران امروز ۱۹ اردیبهشت، آغاز به کارکرد. این کنفرانس‌ها که به‌طور سالانه برگزار می‌شوند باهدف جلب مشارکت گسترده پژوهشگران؛ نظریه‌پردازان و صاحبان فکر و اندیشه در فرایند طراحی مدل بومی پیشرفت کشور برگزار می‌شود.

ازجمله مهم‌ترین اهداف این کنفرانس، دسترسی به آخرین یافته‌های پژوهشی و رصد فعالیت‌های علمی درزمینهٔ موضوع کنفرانس و بهره‌گیری از ظرفیت علمی کشور؛ عنوان‌شده است. در این کنفرانس‌های سالانه،فرصت مغتنمی برای برنامه ریزان مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت محسوب می‌شود تا بر اساس آن گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای سالانه به جامعه علمی کشور ارائه‌شده و همچنین این کنفرانس فرصت مغتنمی برای همفکری اندیشمندان برای تداوم مسیر پیشرفت و تعیین گام‌های بعدی در این حوزه به شمار می‌رود.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید