ضرورت ایجاد مرکزی مستقل برای رصد تولید علم کشور

 

 

استاد دانشگاه تهران ایجاد مرکزی برای رصد وضعیت علمی کشور را از نکات مورد تاکید مقام معظم رهبری عنوان و راه اندازی چنین مرکزی مستقل از نظام دانشگاهی را گامی مهم در ارزیابی مداوم و ارتقای جایگاه علمی کشور عنوان کرد.

 

 60

 

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر عباسعلی زالی که در نشست تخصصی علم و فناوری هشتمین کنگره پیشگامان پیشرفت در تالار علامه امینی دانشگاه تهران سخن می گفت با تاکید بر این که امروز علم و فناوری حرف اول را در پیشرفت کشورها می زند، اظهار داشت: همه اذعان داریم که دانشگاه های ما نتوانسته اند وظیفه خود را به طور کامل انجام دهند. حدود 4.8 میلیون نفر دانشجو که 670 هزار نفر آنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند نعمتی خدادادی در مسیر پیشرفت کشور هستند.

وی با اشاره به موفقیتهای کشور در برخی حوزه های تحقیقاتی از جمله بخش دفاعی که برنامه منسجم تری در زمینه پژوهش داشته اند پیشنهادهایی را برای ارتقای نقش آفرینی علمی دانشگاه ها مطرح کرد که از جمله انها ایجاد مرکزی برای رصد وضعیت علمی کشور بود که نبود چنین مرکزی که خارج از نظام دانشگاهی این ماموریت را انجام دهد احساس می شود و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در رهنمودهای خود بر این مهم تاکید داشته‌اند.

زالی تصریح کرد: دانشگاه ها باید از وضعیت آموزش محور آن هم ترجمه محور خود به پژوهش محوری روی آورند و از طرف دیگر باید با رتبه بندی دانشگاه‌ها، دانشگاه های برتر را مورد حمایت ویژه قرار داد.

استاد دانشگاه تهران با تاکید بر رویکرد «علم نافع» گفت: تقریبا همه دانشگاهیان بر این نکته اذعان دارند که شرایط فعلی دانشگاه ها با آنچه انتظار می رود فاصله دارد و لذا تحول جدی در نظام آموزش و پژوهش کشور کاملا ضروری است. امری که در نهایت علم را به عنصری موثر در تمام شئون جامعه تبدیل می‌کند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید