رئیس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز الگو تاکید کرد: در تنظیم اسناد می بایست شریعت مدار و فقه محور باشیم

 

 

 

رئیس اندیشکده فقه و حقوق اسلامیمرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با تأکید بر این مطلب که اگر مرکز الگو را مرکزی در نظر بگیریم که عزمی راسخ برای توجه به اقتضاعات و شرایط دارد، در شمارش ویژگی باید به طور موازی آموزه‌های دینی و توجه به کشور را مورد توجه قرار دهیم.اظهار کرد: باید الگوها "اسلامی" و در عین حال "ایرانی" باشند.

به گزارش ستاد خبری ششمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، آیت الله ابوالقاسم علیدوست، رییس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز الگو صبح امروز چهارشنبه 13 اردیبهشت ماه، در افتتاحیه این کنفرانس به سخنرانی دربارهشرایط الگو از منظر فقه و حقوق پرداخت. 

 

 

1146 

 

وی تاکید کرد: از نظر اندیشکده فقه و حقوق چنین الگویی باید شرایطی داشته باشد. از جمله اینکه اسناد الگوی پایه با توجه به تعریفی که از اسلام داریم (دینی جامع، جهانی و جاودان) باید بر این اساس باشند. از حیث معرفتی نیز خدای بزرگ وقتی اهداف خود را از فرستادن پیامبران، کتب و اولیا بیان می‌کند، این اهداف را به اهداف اولیه (عدالت)، اهداف میانی (رفع موانع) و اهداف نهایی (قرب الی الله) تقسیم می‌کند.

رئیس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی گفت: عدالت شاید یکی از عالی‌ترین مقاصد خداوند باشد.سوالی که همواره وجود داشته است که عدالت مفهومی پیشین دینی است یا پسین دینی؟در الگوی دینی، عدالت و تمام موارد ارسال پیامبران و کتب مورد توجه قرار گیرد. بر همین اساس اندیشکده عدالت تاسیس گردیده است.

وی افزد:ما در تنظیم اسناد دستمان بسته نیست اما آنچنان هم آزادی عمل نداریم.شریعت شریعت‌مدار و فقه محور باید مورد توجه قرار گیرد و آنچه تنظیم می‌شود بر اساس شریعت و سازگار با دانش فقهی باشد.برهمین اساس این اندیشکده کار تاسیس و ارائه گزاره‌ای و همچنین کار نظارت بر سایر اندیشکده‌ها را بر عهده دارد.

آیت الله علیدوست معنویت و اخلاق را از دیگر شرایط دانست و گفت:اگر بهترین الگو را ارائه دهید و پیشرفت ظاهری داشته باشیم، اما فاقد معنویت  باشد، شکست خورده‌ایم.کماینکه در گذشته ایرانیان یکی از بزرگترین تمدن‌ها را داشته‌اند به گونه‌ای که زمانی که خورشید در بخشی از این سرزمین غروب می‌کرد در سوی دیگر این سرزمین طلوع می کرد؛ اما چون با معنویت نبوده، نتوانستند با این قدرت ادامه دهند.معنویت باید همچون لباسی سرتاسری الگو را بپوشاند.در نتیجه اندیشکده معرفت شکل گرفت.

نگاه به موانع از دیگر شرایطی بود که آیت الله علیدوست برشمرده و تاکید کرد: ما قالبا ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها را نگاه می‌کنیم و براساس آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم. اما در مسیر اجرا به موانعی برخورد می‌کنیم.ما در کشوری زندگی می‌کنیم که موانع قابل پیشبینی نیستند. با این وجود تا حد امکان باید در اسناد پایه و همچنین طرح‌ها و مصوبات موانع در نظر گرفته شوند.

وی افزود: از طرف دیگر ما اگر بتوانیم به مقصدی برسیم که آنچه گفتیم عملی شود، باید الگویی بومی آماده کنیم و به جهان عرضه نماییم.در اسناد باید این نکته در نظر گرفته شود که ما بتوانیم پس از گذشت 10 یا 20 سال به اسنادیدست یابیم که بتوانیم به کشورهای دیگر عرضه کنیم. اسنادی که جهانی باشند؛ عوام بفهمند و خواص بپسندند.

رئیس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی افزود: این اسناد باید مراحل داشته باشند و در چند سطح دیده شوند:سطحی مرتب و خلاصه در جایی که این سطح به کار می‌آید.سطحی که به تعریف و توصیف این اسطلاحات می‌پردازد.

آیت الله علیدوست تاکید کرد: برای دستیابی به این سطوح باید ده‌ها ساعت جلسات و گفت‌و‌گو وجود داشته باشد تا در نهایت یک جمله از عصاره این جلسات خارج شود. اما اسناد پشتیبان این یک خط اسناد پویایی است که چندین جلسه به خود اختصاص داده اند.

وی در پایان سخنانش گفت: امیدواریم همان طور که این مرکز تا کنون توانسته‌ موفق عمل کند، پس از این نیز توفیق داشته باشد تا به این اهداف نائل شود.

گفتنی است ششمین كنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با موضوع «تعمیق و تکمیل الگوی پایه پیشرفت » امروز وفردا  در محل کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در حال برگزاری است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید