در قالب نشستی در ششمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی برگزار شد: ضرورت تعمیق و تکمیل الگوی پایه

 

 

 

ششمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پس از مراسم افتتاحیه با برگزاری نشست هایی کار خود آغاز کرد.  در نشستی که در سالن شماره 1 به ریاست آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه و دکتر شهریار نیازی برگزار شد کلیات " تعمیق و تکمیل الگوی پایه " مورد بحث و نظر قرار گرفت.

مقاله اول توسط "آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست"، استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و رییس اندیشکده فقه و حقوق مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، با موضوع " بازنگری در سند الگوی پایه (رسالت)" ارائه شد.

در ادامه "حجت‌الاسلام سیدعباس نبوی" از مؤسسه پژوهشی فرهنگی تمدن و توسعه اسلامی مقاله خود را با عنوان "تعمیق و ارتقاء مبانی، آرمان‌ها و رسالت‌های الگوی پایه پیشرفت" ارائه کردند.

حجت‌الاسلام نبوی در این مقاله ضمن اشاره به این موضوع که تعریف رسالت الگو، در حد توضیح واضحات متوقف مانده است. بیان داشتند: آنچه در بحث رسالت الگو مورد نیاز است، نشان دادن اهم مواردی است که ایران اسلامی، در جهت حرکت به سوی آرمان‌ها و احیاء تمدن نوین اسلامی خود را عهده‌دار و متکفل آنها می‌داند و مسئولیت گشایش مسیر سهمگین پیش‌رو را برعهده می‌گیرد.

در ادامه نشست "حجت‌الاسلام علی ذوعلم" نماینده " پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی " مقاله دیگری با عنوان " الگوی پایه پیشرفت؛ مفاهیم اساسی و مؤلفه‌ها" ارائه کردند.

مقاله بعدی حاصل پژوهش دو تن از اساتید دانشگاه سمنان بود.دکتر داود فیض و دکتر مهری شهریاری پژوهش‌های خود را در قالب مقاله‌ای با عنوان "بررسی و تبیین الگوی رسالت نظام جمهوری اسلامی ایران در اندیشه‌های استراتژیک حضرت آیت‌ا... خامنه ای" ارائه کردند.

پس از دقایقی پرسش و پاسخ، نشست با مقاله‌ای از "حجت‌الاسلام عبدالرسول هاجری" عضو اندیشکده سیاست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از سر گرفته شد.

این مقاله با موضوع "نگاهی گذرا و اصلاحی  به مبانی الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت" مبانی فکری و عقیدتی را مورد بررسی قرار داد.در چکیده این مقاله آمده بود: جامعه دین مداری که به مبدا و معاد معتقد است، دنیا را ایستگاهی موقت می‌انگارد و مقصد اصلی و حقیقی زندگی را جهانی دیگر می‌داند، لذا باید زندگی این دنیایی آنها مطابق و متناسب با مطالبات و توقعات خداوند و آن جهان دیگر باشد. بنابراین پیش از طراحی هر الگو و نقشه‌ای برای پیشرفت اسلامی و ایرانی، باید باورها و مبانی عقیدتی خود را مورد بازخوانی و بازنگری قرار داده، دقیقاً و مستنداً تعریف و تبیین کرده و الگوها و نقشه‌های راه زندگی را بر مبنا و متناسب با آن طراحی کنیم. لذا طراحی الگوی زندگی فردی و اجتماعی یا پیشرفت نیازمند تدوین و تبیین مبانی فکری و عقیدتی معطوف به پیشرفت (و نه انتزاعی) است.

در ادامه "دکتر حمیدرضا مقصودی" عضو گروه جامعه و پیشرفت پژوهشکده مطالعات فناوری، مقاله خود با عنوان " نظریۀ الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت" را ارائه کردند.

پس از ایشان نیز "دکتر حسن رحیمی" مقاله خود با عنوان " اهمیت مباني فرهنگي- ديني در  طراحي الگوي ايراني- اسلامي پيشرفت (با تاکید بر دلالت هاي فرهنگي- مذهبي در توسعه ژاپن)" را ارائه نمودند.

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه بوعلی سینا در مقاله خود بیان داشت: "پيشرفت و توسعه مفهوم چندگانه و پيچيده اي است كه عوامل متعدد و متنوعي در سطوح گوناگون بر تحقق و گسترش آن تاثيرگذار است. از ميان اين عوامل، برخي عوامل از قبيل فرهنگ و عوامل فرهنگي را مي بايست به عنوان متغير نسبتا مغفول و پنهان و البته تعيين كننده قلمداد كرد كه به مثابه موتور محركه اصلي در پيشبرد توسعه و پيشرفت عمل ميكند. بر اين اساس، نميتوان بدون تغيير فرهنگ و خصوصا بدون نهادينه كردن فرهنگ اسلامي، نميتوان به گفتمان سازي و طراحي الگوي ايراني- اسلامي پيشرفت اميدوار بود. بر اين اساس، پرسش اصلي مقاله پيش رو آن است که چه مؤلفه‌هایی در بطن فرهنگ و اجتماع ژاپن وجود دارد که زمينه پیشرفت اقتصادی جهشي و شتابان اين كشور را فراهم آورده است؟،پاسخ به این پرسش ميتواند حاوي دلالتهايي فرهنگي- مذهبي براي الگوي ايراني- اسلامي پيشرفت باشد؟فرضيه اصلي اين نوشتار آن است كه عامل اولیه اصلی در پیشرفت صنعتیاروپا و رشد شتابان اقتصادی در ژاپن در سده گذشته حاصل تاثیر پذیری از روایت های مذهبی و فرهنگی آنها از مقولات مرتبط با پیشرفت و توسعه است. از این رو با الهام از این واقعیت تاریخی، لازمه ایجاد و تثبیت گفتمان ترقی و توسعه در ایران فارغ از تغییرات سیاسی در سطح دولتی، شکل گیری نوعی تحول اساسی در رویکردهای فرهنگی- مذهبی ایرانیان نسبت به مفهوم پیشرفت خواهد بود.

در نهایت نوبت به "دکتر آوات عباسی" عضو هیئت علمی پژوهشکده اندیشه سیاسی، انقلاب و تمدن اسلامی. پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی" رسید تا مقاله با عنوان "الگوی پایه پیشرفت ایران: طرحی اجتماعی و انسانی پاسخی به چالش¬های نظریه و عمل، آرمان گرایی و واقع گرایی در تدوین پیش نویس الگوی پایه پیشرفت" را ارائه کند.

مقالاتی که تا پیش از ظهر در سالن  شماره 1 مرکز همایش های کتابخانه ملی ارائه شدند بیشتر بن مایه‌ای اسلامی و بر اساس آموزه‌های دینی داشتند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید