پاسخگویی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نسبت به بودجه سالانه خود

 

 

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با صدور اطلاعیه‌ای، گزارشی از عملکرد خود را منتشر کرد.

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

در هنگام بحث نسبت به کلیات لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی، یکی از نمایندگان محترم به بودجه و  عملکرد چند نهاد از جمله مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اشاره کرد. لذا بمنظور ملاحظه نمایندگان محترم و همچنین تنویر افکار عمومی، خلاصه‌ای از مهم‌ترین فعالیت‌­های این مرکز به همراه نکاتی در ضرورت­ تأسیس، اهداف و وظایف مرکز ارائه می‌شود.

یکم. ضرورت

پژوهش‌های نظری و تجارب عینی مبین آن است که یک الگوی جهان شمول و یکتا برای پیشرفت تمام جوامع در دست نیست. در عوض الگوهای توسعه متعدد و تجارب حاصل از اجرای آنها در نقاط مختلف دنیا پیش رو است. این الگوها چون منطبق بر آموزه‌های اسلامی و متناسب با مقتضیات فرهنگی و اقلیمی ایران نیست قابلیت اقتباس و تقلید در کشور ندارد. لذا طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که از ابتکارات هوشمندانه رهبر معظم انقلاب است بر شناخت تحولات نظری و تجارب عملی در موضوع توسعه در جهان استوار است و دلایل متقن علمی دارد.  

نظام اسلامی به پشتوانه مبانی مستحکم اسلامی و تجارب گران‌بهای ملی این ظرفیت و رسالت را دارد که در جهت پایه‌گذاری تمدن نوین اسلامی، خود مبتکر و طراح الگوی بومی پیشرفت کشور باشد.

ممکن است این سئوال به ذهن برسد که آیا اسناد و برنامه‌هایی که طی سالیان گذشته با تلاش صاحب‌نظران و کارشناسان کشور تدوین شده‌اند برای ترسیم افق و مسیر پیشرفت جامعه کافی نیست؟ چه کمبودی در مجموعه اسناد بالادستی کشور موجب شده است تا رهبر معظم انقلاب اسلامی که بر حوزه‌ سیاست‌گذاری کلان کشور اشراف دارند، تدوین الگویی بومی برای پیشرفت کشور را ضروری دانسته و آن را تجلی‌گاه ثمرات انقلاب اسلامی و سند بالادستی کشور بنامند و مرکزی زیر نظر خود برای مدیریت طراحی آن تأسیس نمایند؟

برای پاسخگویی به این پرسش‌ اساسی لازم است روند جاری پیشرفت کشور را مورد واکاوی قرار دهیم. آنچه از این رهگذر حاصل خواهد شد آن است که گرچه روند حرکت جامعه در دهه‌­های گذشته، به استناد شاخص­‌های موجود، در مجموع مثبت بوده و دستاوردهای بزرگ حاصله در حوزه‌های علمی و آموزشی، بهداشتی، محرومیت زدایی، سیاسی، امنیتی و ... غیر قابل انکار است، لیکن نمی‌توان فرصت‌های گران‌بهایی را که بدلیل حرکت‌های زیگزاگی، مقطعی و غیر هدفمند در خیلی از عرصه‌ها از دست رفته است نادیده گرفت. سرمنشا و علت اصلی این نقصان در کجاست؟ چرا علیرغم در اختیار بودن اسناد برنامه‌ای متعدد و تلاش دولت‌مردان در دوره‌های مختلف، آهنگ پیشرفت کشور از سرعت و انسجام و هماهنگی لازم در تراز انقلاب اسلامی برخوردار نبوده است؟ صاحب‌نظران براین باورند که مشکل اصلی، در دسترس نبودن و اجرا نشدن الگوی بومی پیشرفت کشور به‌عنوان نقشه راه حرکت جامعه است؛ الگویی جامع و بلند مدت، ناظر به حل مسایل اساسی کشور، سازگار با شرایط عینی جامعه ایران، بهره‌مند از دستاوردهای متقن علمی و  مبتنی بر مبانی و آموزه‌های اسلامی. تا زمانی که چنین الگویی طراحی نشود و مبنای سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان کشور قرار نگیرد، نباید انتظار مصونیت از آفات حرکت‌های رفت و برگشتی و زیگزاگی در مسیر پیشرفت کشور داشت. بدیهی است که طراحی چنین الگویی کاری بزرگ و زمان‌بر است و تنها با به میدان آمدن ظرفیت علمی و نخبگانی کشور حاصل خواهد شد. شناخت قابلیت‌ها و سرمایه‌های ماندگار ملی به همراه واکاوی چالش‌ها و موانع با رویکردی آینده‌پژوهانه از الزامات دسترسی به این نقشه راه است. مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بنا برچنین ضرورتی تأسیس شده است.

دوم. اهداف و وظایف

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در خردادماه ۱۳۹۰ با انتصاب اعضای شورای عالی و تصویب اساسنامه توسط مقام معظم رهبری و با هدف بهره‌گیری از ظرفیت علمی و نخبگانی کشور برای تدوین الگوی بومی پیشرفت کشور تأسیس شد. اساسنامه این مرکز یک ماه پس از ابلاغ حکم مقام معظم رهبری، در 8 ماده در تاریخ 1390/04/01 به تصویب معظم له رسید. طبق ماده سه اساسنامه، مرکز الگو سه وظیفه اساسی برعهده دارد که عبارتند از:

الف- تعمیق و توسعه تفکر، تحقیق و نظریه‌پردازی در زمینه‌های مرتبط با الگو

ب- گفتمان‌سازی با هدف شکل‌گیری دلبستگی و چشم‌انداز مشترک نخبگانی در زمینه الگو

ج- طراحی و تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

مجموعه این وظایف تداخلی با وظایف نهادهای سیاست­گذار، قانون­گذار و برنامه‌ریز کشور نظیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی و دولت ندارد و در واقع مکمل و هماهنگ کننده فعالیت بلند مدت این نهادهاست.

مطابق اساسنامه، گزارش عملکرد سالانه مرکز، توسط رئیس شورای عالی و رییس مرکز باستحضار مقام معظم رهبری می‌رسد و در ضمن برنامه و بودجه پیشنهادی مثل دستگاه­‌های دیگر، به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارائه می‌شود. بودجه مرکز تحت نظر ذیحساب رسمی وزارت اقتصاد و نیز در چارچوب آیین‌نامه ابلاغی دفتر مقام معظم رهبری هزینه و از سوی حسابرس دفتر مقام معظم رهبری حسابرسی شده و گزارش آن به تصویب شورای عالی مرکز می‌رسد.

به‌منظور بررسی تخصصی ابعاد الگو، 14 اندیشکده یا حضور استادان و فضلای شناخته شده دانشگاه و حوزه در مرکز تشکیل شده است. در طول شش سال گذشته، بیش از 200 تن که غالباً از چهره‌­های برجسته علمی در دانشگاه و حوزه و یا از شخصیت­‌های راهبردی کشور هستند به طور مستمر به عنوان عضو در این اندیشکده‌ها به فعالیت در راستای وظایف فکری مرکز پرداخته‌اند. بیش از 2000 تن از استادان و فضلای دانشگاه و حوزه نیز، به عنوان شبکه صاحب‌نظران در قلمرو رشته علمی خود با اندیشکده‌ها همکاری داشته‌اند. امکان همکاری دیگر صاحبنظران با مرکز نیز از طرق مختلف که ذیلاً اشاره می شود فراهم است.

سوم. اهم فعالیت‌­ها

برطبق وظایف سه‌گانه، مرکز از بدو تأسیس با همکاری و مشارکت حدود چهار هزار  تن از نخبگان و شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی بدون تبلیغات رسانه‌ای به فعالیت خود در محورهای زیر ادامه داده است.

 • کنفرانس‌ها

برگزاری سلسله کنفرانس‌های هدفمند در موضوعات مرتبط با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، با مشارکت گسترده و فزاینده اندیشمندان و پژوهشگران برجسته کشور، گامی در جهت تولید محتوا و تعمیق ادبیات موضوعی دراین حوزه پیشرفت محسوب می‌شود و نوید بخش ظهور بارقه‌های نظریه و گفتمان پیشرفت اسلامی ایرانی در جامعه علمی و نخبگانی کشور است. ارایه بیش از یک‌هزار و سیصد مقاله علمی پذیرفته شده با حجمی بالغ بر 26000 صفحه از میان انبوه مقالات واصله به شش کنفرانس از سال 1391 تاکنون و مشارکت حدود دوهزار و دویست پژوهشگر حوزه و دانشگاه در تألیف و تدوین این مجموعه مقالات گنجینه علمی ارزشمندی فراروی دست‌اندرکاران طراحی و تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت قرار داده است.

نخستین کنفرانس سالانه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با عنوان "نقشه راه طراحی و تدوین الگو" در خردادماه 1391 برگزار شد و حاصل آن تدوین نقشه راه و فرآیند طراحی و پایش الگوست که هم اکنون مبنای برنامه‌ریزی‌های مرکز به منظور تدوین  سند الگو قرار گرفته است. دراین کنفرانس 126 مقاله پذیرفته شد.

دومین کنفرانس سالانه با عنوان "مفاهیم، مبانی و ارکان پیشرفت" در اردیبهشت‌ماه 1392 برگزار شد. هدف از این کنفرانس دستیابی به فهمی مشترک از مبانی فلسفی، علمی و دینی الگو و ارائه تصویری روشن، قابل اعتماد و کاربردی از این مبانی بود. نتایج این کنفرانس نیز توسط جمعی از صاحب‌نظران  تکمیل و مبنای تدوین سند مبانی الگو قرار گرفت . دراین کنفرانس 199 مقاله پذیرفته شد.

سومین کنفرانس با هدف شناخت و آسیب‌شناسی نظریه‌ها و مدل‌های رایج توسعه و ارزیابی میزان سازگاری آنها با مبانی اسلام و ویژگی‌های جامعه ایران و نیز بررسی عینی تجربیات سایر کشورها در حوزه‌ توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برگزار شد. دراین کنفرانس 265 مقاله پذیرفته شد.

چهارمین کنفرانس سالانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به موضوع «پیشرفت ایران؛ گذشته، حال و آینده» اختصاص داشت . هدف این کنفرانس واکاوی علل و عوامل بنیادین مؤثر در فرآیند پیشرفت ایران در گستره زمانی گذشته، حال و آینده بود. لذا کندوکاو در فراز و فرود تحولات تاریخی ایران، ارزیابی روند پیشرفت جاری کشور با توجه به فرصت‌ها، چالش‌ها و سرمایه‌های ماندگار ملی و کمک به ارائه تصویری آینده‌پژوهانه در افق یکصدساله بر پایه یک فراتحلیل جامع و فراگیر از اهداف اصلی این کنفرانس محسوب می‌شد. دراین کنفرانس 355 مقاله پذیرفته شد.

موضوع اصلی پنجمین کنفرانس پرداختن به الگوی پایه پیشرفت بود که پیش نویس اولیه آن به ترتیبی که خواهد آمد در پنج بخش تهیه شده بود. الگوی پایه طبق نقشه راه مصوب شورای عالی مرکز از پیش‌نیازهای طراحی الگوی نهایی  محسوب می‌شود. این الگو، سند فشرده‌ای است که امهات الگوی اصلی را بالقوه داراست . ازاین‌رو الگوی پایه را می‌توان بن‌یاخته آغازینی تصور کرد که با تکامل تدریجی، موزون و منسجم به الگوی نهایی منجر خواهد شد. بدیهی است که طراحی این هسته اولیه یک گام اساسی و شاید مهم‌ترین گام در فرایند دسترسی به الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی است. دراین کنفرانس 310 مقاله پذیرفته شد.

موضوع ششمین  کنفرانس تعمیق و تکمیل الگوی پایه پیشرفت بود. در فاصله کوتاهی پس از کنفرانس پنجم، با بهره‌گیری از نقدها و پیشنهادات اصلاحی مطروحه در آن کنفرانس، ویراست جدیدی برای هر یک از حوزه‌های پنجگانه سند الگوی پایه تهیه و در سامانه کنفرانس ششم قرار داده شد. در کنفرانس ششم این ویراست­‌ها درحضور چند صد شخصیت علمی حوزوی و دانشگاهی و راهبردی در بوته نقد و ارتقا قرار گرفت. لذا مهمترین هدف این کنفرانس تبیین، نقد و اصلاح و تکمیل این متون بود. بحث‌های علمی این کنفرانس به استحکام و اتقان گزاره‌ها و انسجام بخشی متون کمک شایانی نمود. دراین کنفرانس 340 مقاله پذیرفته شد.

با توجه به اینکه الگوی پایه در مراحل تدوین نهایی است موضوع کنفرانس هفتم "از الگوی پایه به سوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" تعیین شده است. این کنفرانس در اردیبهشت 1397 برگزار خواهد شد و تاکنون حدود 300 مقاله به دبیر خانه کنفرانس ارسال شده است.

 • نشست‌های هماندیشی و اندیشهورزی

به‌منظور استفاده از نظرات استادان دانشگاه و فضلای حوزه‌های علمیه در موضوعات مورد نظر، نشست‌های متعددی تحت عناوین نشستهای اندیشه‌ورزی، گفت‌وگوهای راهبردی و نشست‌های تخصصی-علمی برگزار شده است.

نشستهای اندیشهورزی با هدف ایجاد محیطی اخلاقی، منطقی، صریح و محترمانه برای بیان آزادانه اندیشه‌های مرتبط با الگو و نقد و پالایش عالمانه آنها برگزار میشود. تا کنون تعداد 33 نشست‌ اندیشه‌ورزی با سخنرانی 33 اندیشمند شناخته شده کشور و با حضور بیش از 2000 نفر از استادان و اندیشمندان علاقمند در مرکز برگزار شده است.

 • گفتگوهای راهبردی

گفت‌وگوهای راهبردی با هدف بهره گیری از دیدگاه‌ها و تجارب ارزشمند شخصیتهای راهبردی و مسئولین عالی‌رتبه و تأثیرگذار در فرآیند پیشبرد انقلاب و پیشرفت کشور و آشنا با موانع و چالش‌های موجود در قوای مجریه، مقننه و قضائیه، نهادهای نظامی- امنیتی و نهادهای مردمی و بخش خصوصی برگزار میشود. تاکنون 25 جلسه‌ گفت‌وگوهای راهبردی، با حضور و سخنرانی شخصیت‌هایی شامل رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و نیز دو نایب رئیس و یک معاون  مجلس، شماری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعدادی از وزرا و دو معاون رئیس جمهور و رئیس شورای سیاست‌گذاری خارجی برگزار شده است. در این جلسات بیش از 2000 تن از استادان و اندیشمندان علاقمند حضور یافته‌اند. مشروح مذاکرات این جلسات پس از تکمیل از سوی سخنرانان ویرایش می‌شود و بعنوان اسناد پشتیبان در فرایند طراحی الگو مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

 • نشست­‌های تخصصی-علمی

نشستهای تخصصی-علمی شامل نشست مبانی عدالت اجتماعی (1393) و نیز نشست علمی- تخصصی اندیشکده‌ دفاع و امنیت (1394) در چهار محور فلسفه و امنیت، فقه و امنیت، اخلاق و امنیت و موضوعات و مسائل راهبردی بوده است. همچنین تاکنون سه نشست هماندیشی صاحب‌نظران و عدالت‌پژوهان برتر کشور در طی سه سال برگزار شده و چهارمین نشست نیز در اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

 • کنگره پیشگامان پیشرفت

به منظور استفاده از نظرات جوانان و مشارکت آنها در فرایند طراحی الگو به عنوان مدیران بالقوه و آینده سازان میهن اسلامی و مجریان آتی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، مرکز الگو اقدام به برگزاری کنگره‌های متعدد پیشگامان پیشرفت با همکاری جوانان، دانشجویان مستعد و طلاب نموده تا مقدماتی برای بسترسازی و تسهیل حضور گسترده و پرنشاط جوانان در عرصه تفکر، مطالعه و ابراز نظر برای پیشرفت جامعه و نظام اسلامی و تعمیق آگاهی‌های دینی، انقلابی، تاریخی، فرهنگی و سیاسی ایشان  فراهم شود. به همین منظور تاکنون 11 کنگره پیشگامان پیشرفت با حضور بیش از 7500 نفر از دانشجویان و طلاب جوان برگزار شده است که طی آن بیش از 8750 اثر علمی ارایه گردیده است.

 • گفتمان سازی

گفتمانسازی برای پیشرفت در دو گروه صاحب‌نظران و نیز نخبگان جوان همواره مورد توجه مرکز بوده است. ترویج تفکر و نظریهپردازی درباره الگوی پیشرفت کشور با بررسی آمار مشارکت جامعه نخبگانی در گردهمائیهای متعدد مرکز مشهود است. حضور بیش از پنج هزار تن از اندیشمندان متخصص و نگارش 2135 مقاله علمی-پژوهشی از استادان دانشگاه و علما و فضلای حوزوی و نیز حضور بیش از 7500 نفر از دانشجویان و طلاب جوان علاقه‌مند و خلق بیش از 8750 اثر علمی نشان از توجه صاحبنظران و نخبگان جوان به مقوله الگوی پیشرفت است.

 • تحقیق و نظریه‌پردازی

طرح سوالات اساسی در زمینه‌های مرتبط با پیشرفت، ایجاد فضای تبادل نظر  و نقد عالمانه دیدگاه‌ها باعث افزایش انگیزه برای تولید محتوای فکری متناسب با موضوع پیشرفت از طرف جامعه علمی و نخبگانی کشور شده است. مرکز الگو به‌منظور نشر اطلاعات و تولیدات علمی خود در زمینه الگو طی این شش سال (http://nashr.olgou.ir/)، بیش از 40 عنوان کتاب تخصصی در ارتباط با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر کرده است. همچنین چاپ بیش از 60 جلد کتاب‌ مقالات کنفرانس‌ها و کنگره‌های مرکز الگو، بیش از 55 ماهنامه خبری-گفتمانی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و تهیه بیش از 200 سند پشتیبان الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که هر یک حاصل یک فعالیت علمی پژوهشی فشرده است بخشی از فعالیت‌های علمی مرکز الگو است. با توجه به اینکه تولید محتوا و رفع خلأ نظری موجود یکی از پیش نیازهای اساسی در طراحی الگو است، تولید بیش از 40000 صفحه متن علمی در این مدت پشتوانه قابل توجهی را فراهم کرده است.

 • تک نگاشت‌ها

یکی دیگر از ابتکارات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در راستای تولید محتوا و تعمیق ادبیات علمی تالیف تک نگاشت‌­ها است. هر تک نگاشت حاصل مطالعات و پژوهش‌های یک یا جمعی از اندیشمند صاحب‌نظر در زمینه‌های مرتبط با پیشرفت کشور است که در قالب متنی علمی بالغ بر یکصد صفحه تدوین می‌شود. این متون قبل از چاپ مورد داوری و ارزیابی قرار می‌گیرد و پس از اطمینان از کیفیت علمی چاپ و منتشر می‌شود. تاکنون حدود یکصد تک نگاشت توسط مرکز به چاپ رسیده است.

 • مسئله شناسی

از آنجا که برای طراحی الگوی پیشرفت کشور شناخت مسایل اساسی یک ضرورت است لذا کارگروهی زیر نظر یکی از اساتید متخصص، در مدت حدود یکسال با نظر سنجی چند مرحله‌ای از حدود یکصد اندیشمند فهرست اساسی‌ترین مسائل کشور را تهیه کرد. این مسائل در شورایی بین رشته‌ای و راهبردی اولویت‌بندی شد و روابط علی و معلولی آنها با روش علمی تعیین شد. در نهایت  13 مسئله اصلی کشور تعیین شد. نتایج این طرح در قالب یک سند تدوین گردید و در پیش‌نویس الگوی پایه استفاده شد. این سند در نهادهای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کشور نیز قابل استفاده خواهد بود.

 • شناخت ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ماندگار کشور

از انجا که برای طراحی الگوی پیشرفت شناخت ظرفیت‌ها و سرمایه‌های کشور ضرورت دارد کارگروهی متشکل از شخصیت‌های علمی دانشگاهی در حوزه‌های مختلف، این ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها را شناسایی و در قالب یک سند ملی تدوین نمود و در تهیه الگوی پایه مورد استفاده قرار گرفت.

 • آینده پژوهی

از آنجا که تدوین الگو نیاز به رویکرد آینده پژوهانه به رویدادهای داخلی، منطقه‌ای و جهانی دارد. لذا کارگروهی زیر نظر یک استاد حوزه آینده پژوهی، سند آینده پژوهی را تدوین کرده است. ضمن آنکه اندیشکده‌های مرکز نیز هر یک در حوزه تخصصی اندیشکده به بررسی شگفتی سازها و پدیده‌های نوظهور پرداخته‌اند. نتایج آینده پژوهی در طراحی بخش افق در الگوی پایه استفاده شد.

 • طراحی و تدوین الگوی پایه پیشرفت

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت طی شش سال تکاپوی فشرده علمی با بهره‌گیری از مشارکت حدود 4000 اندشمند و پژوهشگر حوزه و دانشگاه، برگزاری صدها جلسه بحث و تبادل نظر علمی و راهبردی، صدها هزار نفر ساعت وقت مصروفه و بیش از 40000 صفحه متن علمی تولید شده، پیش نویس الگوی پایه پیشرفت را بر مبنای گفتمان نخبگانی فراگیر تهیه کرده است. این الگو مشتمل بر سرفصل‌های مبانی (پیش‌فرض‌ها)، آرمان (ارزش‌های فرازمانی و فرامکانی)، رسالت (تعهد و ماموریت ملت ایران و نظام اسلامی)، افق (هدف­‌های پنجاه ساله  کشور) و تدابیر (اقدامات اساسی و تصمیمات کلان برای تحقق افق) است. هر یک ازاین بخش‌ها حاوی هزاران صفحه اسناد پشتیبان است. این الگو تا این مرحله از پشتوانه حمایتی بخش‌­هایی از جامعه علمی و نخبگانی کشور برخوردار شده است و زمینه فهم و عزمی مشترک را در بین آنان به عنوان گرو‌ه‌های مرجع فراهم کرده است. این الگو در مراحل بعد در اختیار مراجع عظام تقلید و حوزه‌های علمیه، استادان و دانشکده­‌های مربوط و نیز نهادهای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کشور قرار خواهد گرفت و پس از تکمیل به محضر رهبر معظم انقلاب تقدیم خواهد شد.

در پایان، لازم به یادآوری است که رویکرد مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در طول سال‌های فعالیت خود همواره حرکت بر مدار اخلاق و تخصص‌محوری بوده و راهبرد مرکز این است که ثمرات و نتایج فعالیت‌هایش، نه در قالب نمایشهای تبلیغاتی؛ بلکه در جامعه علمی و در میان تصمیم‌سازان کلان کشور انعکاس یابد و ضمن نقد و ارتقاء، به سند نهایی الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی منتهی شود و زمینه عملیاتی پیدا کند، تا در موعد مناسب که از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین خواهد شد الگو رسماً به عنوان برنامه پنجاه ساله کشور و سند بالا دستی اسناد برنامه‌ای جمهوری اسلامی ابلاغ و اجرا گردد. از این‌رو عدم اطلاع گسترده افراد از فعالیت‌های این مرکز، امری طبیعی است، اما این عدم آگاهی دلیل بر صحت قضاوت‌ها در این زمینه نیست.

 

  

57632089 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید