دبیر هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت: ضرورت تسریع در تدوین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 

 

 

7c-4

دکتر هادی اکبر زاده، دبیر هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که از امروز)19 اردیبهشت) با عنوان «از الگوی پایه به‌سوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» در محل همایش های کتابخانه ملی در حال برگزاری است در مراسم افتتاحیه این کنفرانس اعلام کرد: ازآنجا که هدف نهایی این سلسله کنفرانس‌ها؛ دستیابی به الگوی بومی پیشرفت کشور است، باید در ابتدا به این پرسش پاسخ دهیم که مفهوم الگو و جوهره اصلی آن چیست؟ آیا الگو صرفاً یک کلان نظریه است یا یک گفتمان فراگیر اجتماعی و یا یک سند سیاست‌گذاری راهبردی؟ پاسخ مثبت به هریک از این سؤالات روش‌شناسی طراحی الگو، افق زمانی دسترسی به آن و بالاخره سطح توقع ما از محصول نهایی را مشخص خواهد کرد.

وی با بیان این موضوع که مروری بر محتوای مقالات ارائه‌شده در شش کنفرانس ادوار گذشته گواه آن است که مؤلفین مقالات به فراخور علایق پژوهشی و مطالعاتی خود غالباً با تکیه‌ بر یکی از این رویکردها نقطه نظرات علمی خود را تدوین کرده‌اند؛ افزود: بعضی از پژوهشگران بر بعد نظری الگو تکیه‌دارند و تلاش در جهت سوق دادن مباحث به حوزه‌های کاربردی، و تدوین سندی تحت عنوان الگو دریک بازه زمانی محدود و معین قبل از دسترسی به یک نظریه جامع پیشرفت را اقدامی زودرس و حتی شتاب‌زده تلقی می‌کنند. از سوی دیگر جمعی دیگر از متفکران بر ماهیت گفتمانی الگو تأکیددارند و ترویج و تعمیق فرهنگ و روحیه تحول‌خواهی در ضمیر جامعه را جوهره محوری الگو می‌دانند. وجه مشترک این دو دیدگاه، علیرغم تفاوت‌های اساسی، تعویق امر تدوین سند الگو به آینده نامعلوم است.

دبیر هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، در ادمه توضیحات خود افزود: در مقابل عده دیگری از شخصیت‌های راهبردی و صاحب‌نظران حوزه سیاست‌گذاری و اجرا‌یی کشور بر ضرورت تسریع در تدوین سند الگو و لزوم اثرگذاری آن دز نظام برنامه‌ریزی کشور تأکیددارند. وی در ادامه با اعلام این موضوع که پس از مشورت با جمعی از همکاران علمی و تائید شورای عالی مرکز، موضوع کنفرانس هشتم که در بهار ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد اعلام کرد که عنوان این کنفرانس «الگوی پیشرفت: پیشران‌ها،چالش‌ها و الزامات تحقق» تعیین‌شده است.

دکتر اکبر زاده در پایان توضیحات خود افزود: هفتمین کنفرانس با عنوان "از الگوی پایه بسوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت"همچون کنفرانس‌های پیشین با استقبال چشمگیر اندیشمندان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه مواجه شده است. در مهلت مقرر تعداد 442مقاله علمی به دبیرخانه کنفرانس واصل شد که پس از انجام داوری‌های گسترده توسط حدود 80نفر از شخصیت‌های علمی نهایتاً 100 مقاله برای ارایه شفاهی و 212مقاله برای ارایه بصورت پوستر پذیرفته شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید