فراخوانی نخبگان؛ برای کارراهه‌های سبک زندگی

 

 

آنچه را كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنان خود در سفر به خراسان شمالي بر آن تأكيد كردند، دعوتي بود از نخبگان كشور براي چاره‌جويي، آسيب‌شناسي و جستجوي راه‌هاي علاج مشكلات موجود كشور به ويژه در سبك و فرهنگ زندگي به مثابه بخش حقيقي الگوي اسلامي ایرانی پيشرفت و به منظور تمدن‌سازي نوين اسلامي. ايشان با طرح پرسش‌هاي اساسي در زمينه‌  فرهنگ كار جمعي، رعايت حقوق ديگران، ناسازگاري در زندگي زناشويي و افزايش طلاق، فرهنگ رانندگي، الزامات آپارتمان نشيني، استفاده مناسب از اوقات فراغت و تفريح، رواج دروغ‌گويي، پرخاشگري و نابردباري اجتماعي، مديريت بدن و مدلباس،‌ معماري شهر، رعايت حقوق خانواده و حفظ كرامات زنان در خانواده و اجتماع، مصرف‌گرايي و نيز عملي نشدن ايده‌ها و حرف‌ها از صاحبان فكر و انديشه دعوت به چاره‌جويي كردند. افزون بر آن مطرح فرمودند كه ده‌ها سؤال و مسأله اساسي ديگر هم وجود دارد كه به سبك و فرهنگ زندگي مربوط است و قضاوت دربارة يك تمدن منوط به پيشرفت سبك و فرهنگ زندگي در آن جامعه است. همچنين معظم له خردورزي، اخلاق و حقوق را بن مايه‌هاي اصلي فرهنگ صحيح دانستند و خواستار پرداختن جدي نخبگان كشور به اين مسائل شدند.

فراخوان مقام رهبري مسئوليت مهمي را بر عهده، دانشگاهيان، حوزویان و فرهيختگان كشور مي‌گذارد زيرا جامعه ايراني اگر چه دچار بحران بي‌هنجاري ارزشي، عقيدتي و نگرشي نيست، اما نمي‌توان چشم را به وضعيت نامطلوب ضعف در سبك و فرهنگ زندگي بست و آن را ناديده گرفت. توليد و باز توليد ارزش ها و ارائه تعاريف و الگوهاي جديد مبتنی بر تعالیم اسلامی متناسب با مقتضيات و شرايط كشور و تقاضاهاي نسل جوان بر پايه خردورزي، اخلاق و حقوق به تقويت ارزش‌هاي مثبت و پيشرفت تمدني كمك شاياني خواهد كرد.

در پژوهش‌هاي هر چند اندك كه دربارة سبك زندگي و فرهنگ عمومي در ايران صورت گرفته است، به نظر مي‌رسد برخي الگوهاي سبك زندگي در نظام ذهني نسل جوان تغيير يافته باشد. پژوهش‌ها مؤيد نگاه بدبينانه نسبت به اجراي قانون از سوي جامعه است و نظرسنجي‌ها عموماً حاكي از آن است كه مردم به قول و قرار خود كم پاي‌بند هستند و نگرش سنجي‌ها صداقت و راستگويي و انصاف را كم ارزيابي مي‌كنند، پاسخگويان مي‌گويند ارزش‌هاي منفي بيش از ارزش‌هاي مثبت رواج دارد و اعتماد افراد در سطح خرد و شخصي بالا اما در سطح كلان پايين است.

ترويج فرهنگ صرفه‌جويي و قناعت و مصرف بهينه در حوزه‌هاي آب، انرژي، مسكن، حمل و نقل، ارتباطات، دارو و خوراك و پوشاك كه مبتني بر الگوي اسلامي - ايراني زندگي باشد، ترويج فرهنگ قانون‌گرايي، توسعه ارزش‌هاي دینی و بومي، تأكيد بر ساده‌زيستي و شايسته سالاري حكومتي، فرهنگ‌سازي براي رعايت حقوق ديگران و مبارزه با تبعيض و فساد و رابطه بازي در نظام اداري و حقوقی كشور و بسياري از چاره‌جويي‌هاي ديگر خواست عمومي جامعه است كه از زبان رهبر انديشمند و فرزانه انقلاب اسلامي بيان مي‌شود، چاره‌اي بايد انديشيد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید