تغییرات شگرف در انتظار چهره نظام سلامت دنیا

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقل از خبرگزاری مهر، علی دباغ، در آستانه برگزاری دریچه‌ای به سلامت فردای ایران اظهار داشت: این مراسم با رویکرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می‌شود و شامل محورهای مختلفی «همچون سلامت، اخلاق و اجتماع»، «سلامت محیط زیست، سلامت و بلایا» است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ‌«سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات»،«سلامت و اقتصاد و صنعت آموزش و پژوهش در نظام سلامت ایران و جهان در ۵۰ سال آینده»، «ابعاد بین‌المللی نظام سلامت در مقایسه ایران و جهان»، «بهداشت و درمان در ایران و جهان در ۵۰ سال آینده» از دیگر محورهای اصلی این مراسم است.

وی ادامه داد: این همایش پنج شنبه چهارم بهمن ۹۷ از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ بعدازظهر در هتل اسپیناس پالاس تهران با حضور و مشارکت اساتید و جمعی از صاحب نظران و اندیشمندان برجسته نظام سلامت برگزار می‌شود.

رئیس اندیشکده سلامت مولانا، یادآور شد: آینده نگری و پژوهش به ما یاد می‌دهد که با توجه به تغییرات علم روز، برای موفقیت فراتر از امروز را ببینیم و نگاه رو به فردا داشته باشیم.

دباغ با اشاره به اینکه به دلیل گسترش ارتباطات، حیطه‌هایی که دانش بشر در آن پیشرفت کرده موجب تعامل حرفه‌ها و دانش های مختلف شده است، گفت: نظام سلامت یک نظام چند بعدی است که موضوعات مختلفی همچون اقتصاد، فرهنگ، فناوری‌های نوین و ابعاد بین الملل و ... در آن موثر است بنابراین پیش بینی می‌شود در آینده، چهره نظام سلامت دنیا تغییرات شگرفی را داشته باشد.

وی بیان داشت: پیشرفت علم بسیار تند بوده و در چند سال آینده اتفاقات جدیدی با استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه چهره بیماری‌ها، وضعیت بیماری و روش‌های درمانی متفاوت حاصل می‌شود.

971010 142540 1 photo 2018 12 18 10 37 39 1 

دبیر همایش دریچه‌ای به سلامت فردای ایران گفت: به طور مثال یک ماه پیش دانشمندی چینی ابداعی اساسی در ویرایش ژنوم انسان مطرح کرد به صورتی که جنین در رحم توانسته بود در برابر ویروس اچ آی وی مقاومت و مبتلا نشود، البته لازم است ملاحظات اخلاقی و اصول انسانی نیز با دقت و وسواس پیگیری و رعایت گردد.

وی گفت: بر همین اساس جنین‌های آینده را می‌توان در برابر بیماری‌هایی همچون فشار خون، مشکلات قلبی، دیابت، آلزایمر، مشکلات عفونی و تنفسی و ....مقاوم کرد که البته این مسئله اکنون در حد فرضیه است و به نظر می‌رسد که در آینده بسیاری از این مسائل به واقعیت بپیوندد.

دباغ خاطرنشان کرد: آینده پژوهی سناریویی مبتنی بر دانش بشری با در نظر گرفتن پیشران‌های کنونی است که می‌توان آن را تحلیل کرد و ظرفیت‌های آن را مورد استفاده قرار داد.

وی با اشاره به اینکه کشور ما به سمت سالمندی پیش می‌رود، گفت: این مسئله ضررها و منافعی را به همراه دارد که می‌توان با شناخت روند پیشرفت علم ضررها را به فرصت تبدیل کرد که این مسئله از طریق شناخت پیشران های اقتصادی، بوم شناختی و مولفه‌های اجتماعی و فرهنگی است.

دباغ بیان داشت: همچنین با استفاده از این مسئله هم می‌توان مشکلات را پیش بینی و هم راه برون رفت از آن را شناسایی کرد.

وی در پایان با اشاره به نقش مهم امیرکبیر در آینده پژوهی کاربردی اشاره کرد و بیان داشت: امیرکبیر ٢٠٠ سال پیش این کار مهم را در ایران انجام داد و اکنون نه تنها در زمینه نظام سلامت که در همه زمینه‌ها باید آثار پروژه‌ها در آینده مد نظر باشد.

 

منبع خبر: mehrnews.com/news/4516904

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید