آغاز هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

مراسم افتتاحیه هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با عنوان «الگوی پیشرفت، پیشران ها، چالش ها و الزامات تحقق» با مشارکت دانشگاه تهران و با حضور تعدادی از اندیشمندان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه در محل پردیس مرکزی دانشگاه تهران آغاز شد.

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقل از گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دبیر هشتمین کنفرانس  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: این اجلاس با حضور 400 شخصیت برجسته علمی، حوزوی و دانشگاهی به منظور بررسی چالش ها، الزامات و ملاحظات سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و عبور از مرحله نظری به مرحله عملیاتی برگزار شده است.

دکتر هادی اکبرزاده افزود: در 8 سال گذشته اقدامات گسترده ای برای طراحی الگو انجام شده و الگو به مرحله نهایی و ورود به مرحله اجرا نزدیک شده و اینکه ما از حوزه نظر به حوزه عمل ورود پیدا کنیم باید یک سری ملاحظات و الزامات را در نظر بگیریم زیرا آنچه به عنوان الگو تهیه شده روی کاغذ است و برای اینکه در صحنه عمل پیاده شود باید چالش ها، الزامات و ملاحظاتی را در نظر بگیریم که محورهای موضوع این کنفرانس است.

وی گفت: ما مجموعه ای تدابیر و اقداماتی را که باید انجام شود در این الگو پیشنهاد کردیم و طبیعی است همه این اقدامات اولویت و وزن یکسانی ندارند و با کمک جامعه علمی و نخبگانی باید تعدادی از این تدابیر تحت عنوان تدابیر پیشران، جزو اقداماتی قرار گیرد که ما در شورای الگو در 10، 15 سال اول اجرا باید آن را مورد توجه قرار دهیم.

دبیر هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: از جمله ملاحظات و الزامات اجرای سند الگو یکی موضوع تقسیم کار ملی است که ما برای اجرای الگو باید مشخص کنیم هر بخش از الگو بر عهده کدام یک از نهادهای حاکمیتی یا مردم است.

وی گفت: نکته دیگر اینکه ما برای اجرای الگو آیا نیاز به یک نهادها و ساختارهای جدیدی داریم و یا در چارچوب ساختارهای جدید قابل اجراست.

اکبرزاده افزود: بحث نظارت و پایش درخصوص اجرای الگو نیز از مسائلی است که در این اجلاس به آن پرداخته می شود.

وی با بیان اینکه استقبال خوبی از این کنفرانس صورت گرفته است گفت: در این کنفرانس حدود 400 نفر از شخصیت های علمی کشور حضور دارند و بیش از 300 مقاله علمی دریافت کرده ایم که 158 مقاله از آنها پس از داوری های گسترده پذیرفته شده است که در دو دسته مقالات شفاهی و پوستر در 2 روز برگزاری کنفرانس ارائه خواهد شد.

اکبرزاده افزود: همچنین به جز مراسم افتتاحیه و اختتامیه 12 نشست داریم که در 4 سالن به صورت همزمان در این 2 روز برگزار می شود.

وی در پاسخ به این سوال که سند الگو با صدور بیانیه گام دوم، بازنگری و تکمیل خواهد شد،گفت: بیانیه گام دوم و سند الگو هر دو مکمل یکدیگرند زیرا از یک مرجع صادر شده اند، مقام معظم رهبری که بیانیه را صادر فرمودند خودشان دستور طراحی این الگو را داده بودند بنابراین کاری که ما برای سند الگو باید انجام دهیم این است که منویات ایشان در بیانیه گام دوم را در قالب سازو کارهایی در این سند طراحی کنیم که ان شاءالله عملیاتی شود.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید