در پانل کلیات الگوی پیشرفت مطرح شد: عزم، بزرگترین سرمایه و پشتوانه برای پیشرفت عزتمندانه و تحول‌آفرین

 

 

 

 

دری نجف‌آبادی با اعتقاد به این‌که عزم و اراده بزرگترین سرمایه و پشتوانه برای هر پیشرفت تحول‌آفرین است، گفت: از این‌رو  باید بسترهای لازم را برای تحقق آن فراهم کرد و مبانی اعتقادی، فکری، اخلاقی و اجتماعی آن را تقویت کرد.

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، آیت‌الله «قربان‌علی دری نجف‌آبادی»، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، تهران در پانل کلیات الگوی پیشرفت با موضوع مقاله «ضرورت مسئولیت‌پذیری، عزم و اراده ملی در راه تحقق آرمان‌ها» در این مراسم اظهار کرد:  آنچه ضروری است اجماع عقلا، اندیشمندان، خردمندان و جناح‌های سیاسی، اعتقادی و فکری در راستای اهداف و آرمان‌های عمیق اسلامی و ملی و تلاش و مجاهدت در راه وصول به قله‌های عزت و شرف است.

وی ادامه داد: به گونه‌ای که تکانه‌های داخلی و بین‌المللی و چالش‌های شیطان بزرگ و عمال فاسد آن‌ها نتواند در عزم و اراده ملت بزرگ ما کمترین خللی ایجاد کند.

در ادامه این پانل دکتر «الهام امین‌زاده» دانشیار دانشگاه با موضوع مقاله «راهکارهای حقوقی تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» گفت: نباید چنین سندی تکراری، غیر تکلیفی، شعاری، مبهم و یا معارض با سایر اسناد بالا دستی باشد.

وی ادامه داد: تجربه تدوین اسناد بالا دستی نشان می‌دهد نبود اطلاع از این اسناد و نداشتن التزام به اجرای آن‌ها در میان مسئولان، نخبگان و مردم سبب کندی حرکت در راستای اهداف پیش‌بینی شده جهت ساماندهی حکمرانی در کشور شده است.

این دانشیار دانشگاه تهران افزود: فلسفه تدوین الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی بر اساس نظر رهبری در دهه 80 این بوده است که «بدون نقشه جامع، دچارسردرگمی خواهیم شد». هم‌چنان که طی این 30 سال، به حرکت‌های بی‌هدف مبتلا بودیم.

دکتر امین‌زاده با بیان این‌که راه و الگوهای بالا دستی مدون پیشین در ایران مشابه کشورهای پیشرفته تحقق پیدا نکرده است، افزود: از این‌رو باید برای پیشگیری از چنین فرجامی برای «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» ابتدا به یک آسیب‌شناسی دقیق و کارشناسانه از علل تحقق نیافتن اسناد پیشین پرداخته شود و سپس برنامه‌ای عملیاتی و منعطف برای الگوی پیشرفت، ذیل افق‌ها و تدابیر، طراحی شود.

«رضا منصوری»، استاد دانشگاه صنعتی شریف هم با موضوع مقاله نقد «الگوی پایه در حوزه علم، فناوری و نوآوری» گفت: در این سند برخی هدف‌ها صریح اعلام شده اما در اجرا ابهام دارند که با تصریح در استنباط خودم به آنها نقد دارم.

وی با انتقاد به اینکه به وضعیت کشورهای دنیا در سال ۱۳۴۴ توجهی نمی‌شود پس بنابراین در مقایسه مشکل خواهیم داشت، افزود: هم‌چنین مشکل اجر به هیچ وجه در نظر گرفته نمی‌شود به خصوص از این باب که تجربه جمهوری اسلامی در ۴۰ سال گذشته معیاری برای آینده است که نمی‌توان از آن در گذشت.

همچنین «محمد شاهدی» عضو وابسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با موضوع مقاله «اخلاق اسلامی عامل ریشه‌ای و ضرورت اجرای طرح تحول سلامت اجتماعی معنوی» گفت: اصلی‌ترین مشکل جامعه ما ضعف اخلاق اسلامی است. باید پیش از هر اقدام دیگر آغاز به اصلاح با همه توان و با همه قوا و با همه روش‌های ممکن بکنیم.

وی ادامه داد: اگر غفلت کنیم جامعه اسلامی ایران در خطر جدی است و آینده‌ای نامطلوب در انتظار جامعه است. درست است که هنوز افراد ایثارگر و با اخلاق اسلامی با درصد نه غالب در جامعه وجود دارد، اما درصد زیادی از آن‌ها که در اجرا مشغولند و قرار است این جامعه را اداره کنند.

 براساس این گزارش، «زهره الهیان» عضو گروه آینده‌نگری، نظریه‌پردازی و رصد کلان سلامت فرهنگستان علوم پزشکی با موضوع مقاله «تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در حوزه سلامت؛ مبنای طب در تمدن نوین اسلامی» گفت: مفهوم تمدن نوین اسلامی و تلاش برای احیا یا شکل گیری تمدن نوین اسلامی که مورد تاکید در بیانیه گام دوم و ابلاغیه الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت است، ریشه تاریخی در جهان اسلام دارد.

وی ادامه داد: در اندیشه متفکران مسلمان و برخی اندیشمندان غربی دین نخستین منبع تمدن است البته تمدن غرب نیز در چارچوب فکری و فلسفی غرب و بر اساس مبانی و باورهای مکاتب غربی شکل گرفته.

این عضو گروه آینده‌نگری، نظریه‌پردازی و رصد کلان سلامت فرهنگستان علوم پزشکی افزود: بی شک تمدن نوین اسلامی همانطور که از نام آن بر می‌آید در چارچوب و پارادایم مبانی اسلامی شکل می‌گیرد، همانطور که در متن الگوی پایه بعنوان طلیعه تمدن نوین اسلامی بر این اصل تاکید شده است.

الهیان خاطرنشان کرد: از اینرو آرمان‌ها و ارزش‌ها، فرازمانی- فرامکانی و جهت بخش پیشرفت است و مبانی و آرمانها و ارزش‌های اسلامی وجه اسلامیت الگو را تضمین می‌کند. در واقع همین رویکرداست که بعنوان یک مزیت رقابتی می‌تواند مسیر ما بسوی مرجعیت علمی را هموار کند، چون صرفاً دنباله روی از غرب در مسیر علمی با همان چارچوب فکری و فلسفی غرب ما را به جایی نخواهد رساند.

دکتر «رضا مهدی» استادیار گروه مطالعات آینده‌نگر پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف هم در این پانل با موضوع مقاله کنکاشی در «تدابیر الگو»: ضرورت ابهام‌زدایی و همسویی با فرازهای «افق» گفت: دستیابی به پیشرفت، مستلزم یک طرح و نقشه نظام‌مند است و همه الزامات و بایسته‌های تدابیر و افق پیشرفت در یک زمان و در یک برهه معین، اولویت و رجحان هم‌تراز و هم‌سنگ ندارند.

وی ادامه داد: یک افق قابل تجویز به همه ملت‌های در جستجوی پیشرفت در مسیر منتخب این است که از انواع داشته‌ها و سرمایه‌های مادی و معنوی خود به‌صورت بهره‌ور و اثربخش با رعایت الزامات زمان و مکان استفاده کنند.

این استادیار یادآور شد: مصداق چنین تجویز جهان‌شمولی برای ملت بزرگ ایران می‌تواند در به‌صحنه آوردن همه داشته‌های مادی و معنوی زیست بوم ایران و دین اسلام تعبیر شود.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید