کانون‌ها و حلقه‌های فکری الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت تشکیل می‌شوند

 

 

کانون‌ها و حلقه‌های فکری الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت با استناد به اساسنامه مرکز و به منظور حمایت، تقویت و ترویج فرهنگ و گفتمان پیشرفت اسلامی-ایرانی در مجامع و مراجع علمی و کاربردی کشور، تشکیل می‌شوند.

حلقه‌ها و کانون‌ها، مجموعه‌هایی مردمي و غيردولتي هستند که در دانشگاهها، حوزههای علمیه، مراکز پژوهشی و سازمان‌ها پيرامون موضوعات مرتبط به پيشرفت تشكيل می‌شوند. این مجموعه‌ها، فاقد نقش اجرایی و کارکرد سیاسی هستند. هر حلقه از حداقل پنج صاحب‌نظر در رشته‌های متناسب علمی با درجۀ کارشناسی‌ارشد و بالاتر که دستکم یکی از آنان عضو هیأت علمی با رتبۀ استادیاری و بالاتر و یا دارای سوابق مفید مدیریت راهبردی باشد تشکیل میگردد.

اهداف این کانون‌ها شامل بسترسازی برای طرح مباحث راهبردی به ویژه مسائل مربوط به پیشرفت در سطح جامعه و مجامع علمی، زمينه‌سازي براي تعمیق و توسعۀ تفکر و نظریه‌پردازی و ایجاد فرهنگ و گفتمان پیشرفت اسلامی ایرانی، کمک به ایجاد شبکۀ فراگیر همفکری در تهیۀ الگو، تسهیل حضور گستردۀ جوانان در فرایند تفکر و گفتمان‌سازی نسبت به پیشرفت است.

مطابق آیین نامۀ مربوط كه به تصويب شوراي عالي مركز رسيده است وظایف حلقه‌ها و کانون‌ها شامل رصد و آسیب‌شناسی مستمر پيشرفت بخش‌های نظام و شناسایی روزآمد مسائل کلان کشور، تجزیه و تحلیل سیاست‌های کلان و طرح‌ها و برنامه‌های راهبردی کشور و تبیین نقاط قوت و ضعف آن‌ها در موضوع حلقه یا کانون، همفکری برای یافتن راهکارهای مناسب برای مسائل کلان کشور، همفکری در ابعاد مختلف الگو مرتبط با عنوان کانون یا حلقه، تبادل نظر و نقادی در خصوص دیدگاه‌ها و ایده‌های جدید، موضوعات پژوهشی و تحقیقات جاری اعضا، اتخاذ تصمیم نسبت به ارائۀ عمومی نتایج مباحث از طریق برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی، انتشار مقاله، کتاب و غیره، تأسیس و ادارۀ وبگاه و یا خبرنامه فکری، تعامل با اندیشکده‌های مربوط الگو و ارائه نتایج فکری خود به آن‌ها است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید