دکتر واعظ‌زاده در دومين كنگره پيشگامان پيشرفت: سرمایه‌های ملی باید با مدیریت جوان و شایسته شکوفا شود

دکتر واعظ زاده در نشست افتتاحیه دومین کنگره پیشگامان پیشرفت در جمع حدود هزار تن از دانشجویان و جوانان علاقمند به پیشرفت اسلامی ایرانی گفت: پیشرفت هر کشور به سرمایه‌های ملی، برنامه پیشرفت، اراده عمومی و مدیریت کشور وابسته است. مجموع سرمایه‌های ملی ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا کم‌نظیر است. سرزمین گسترده، جمعیت قابل توجه، نیروی انسانی تحصیل‌کرده، منابع طبیعی فراوان و موقعیت سوق‌الجیشی استثنائی، سرمایه‌های ملی ما را در رتبه بالایی در دنیا قرار داده است. سرمایه طبیعی ایران شامل منابع متنوع اعم از نفت و گاز و معادن و جنگل‌ها و غیره ارزش فوق‌العاده‌ای دارد. مجموع منابع نفت و گاز اثبات شده ایران در رتبه اول دنیا واقع است. ایران از نظر میزان و تنوع مواد معدنی از کشورهای برتر دنیا است؛ در حالی که کویر نمک و کویر لوت در مرکز و شرق ایران دارای منابع عظیمی است که هنوز ناشناخته است. بنابر یک قول موثق، میزان منابع طبیعی ایران نسبت به جمعیت کشور در رتبه دوم در میان کشورهای دنیا قرار گرفته است. فلات ایران خشک و کم آب است اما از نظر مساعد بودن برای باغداری و تولید میوه یکی از کشورهای برتر دنیا است. موقعیت جغرافیایی ایران در حد فاصل آب‌های گرم اقیانوس هند و مناطق سرد آسیای مرکزی و روسیه و مسلط بر حساس‌ترین نقطه نفت خیز جهان بی‌نظیر است. ایران در مرکز چهارراه شمال-جنوب  و شرق-غرب آسیا به اروپا قرار گرفته است که هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ ترانزیت، مزیت‌های زیادی دارد. وی با اشاره به بیش از ده میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی و دانشجو در کشور، نیروی انسانی را سرمایه جوان و ارزشمندی دانست که محصول انقلاب اسلامی است.

رئیس شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی، سرمایه معنوی را عامل ضروری دیگر برای پیشرفت یک ملت برشمرد که در مراجع علمی مربوط به توسعه متعارف از آن غفلت می‌شود. وی این سرمایه را شامل اعتقادات، فرهنگ و سوابق تمدنی ملت که موجب اعتماد به نفس و تقویت انگیزش برای پیشرفت می‌شود تعریف کرد و سطح آن را در ایران عالی توصیف نمود. دکتر واعظ زاده افزود با اعتقاد مشترک اکثریت بالای مردم به اسلام و برخورداری از فرهنگ غنی اسلامی ایرانی و سابقه تمدنی طولانی که در دوره‌هایی از تاریخ در اوج جهانی بوده است بدون شک  سرمایه معنوی ایران در رتبه اول عالم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت به برکت انقلاب اسلامی، اساس جمهوری اسلامی بر مبنای یک قانون اساسی مترقی شکل گرفته و با ایثار و شهادت  و استقامت مثال زدنی، استقلال کامل سیاسی و تمامیت ارضی کشور تأمین و حفظ گردیده و امروز امنیت داخلی و خارجی ایران در دنیا کم نظیر است. وی افزود در این سال‌ها تربیت نیروی انسانی توسعه یافته و چرخ تولید علم و فناوری به­راه افتاده است. محرومیت‌زدایی در شهر و روستا موفقیت زیادی داشته و تأسیسات زیربنایی عظیمی ساخته شده است و اقتدار بخش دفاع از نظر فرماندهی عالی و توسعه فناوری‌ها و تجهیزات بومی روزافزون بوده است.

دکتر واعظ زاده گفت: با این همه، سرمایه‌های ملی ایران هنوز عمدتاً بالقوه است و بهره‌برداری نشده و بنابراین تولید ناخالص داخلی و نرخ سرمایه‌گذاری ناکافی است و تراز بازرگانی خارجی بدون نفت منفی و میزان تورم و نرخ بیکاری بالا است. همچنین ناهنجاری‌های اجتماعی و آسیب‌های فرهنگی زیاد است. نظام اداری ناکارآمد و مظاهر تبعیض و فساد و بی‌عدالتی و میل به مهاجرت در جامعه دیده می‌شود.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، فعال ساختن سرمایه‌های ملی با جهت‌گیری منطبق بر اصول و ارزش‌های اسلام و انقلاب که در رهنمودهای امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب منعکس است و نیز رفع مشکلات موجود را امکان‌پذیر و در گرو تهیه و اجرای برنامه بلندمدت پیشرفت کشور دانست. او شکل‌گیری عزم و اراده عمومی و گفتمان فراگیر پیشرفت و مدیریت عالم و مقتدر و امین را برای این منظور لازم ذکر کرد و نقش جوانان و دانشجویان را در آن مهم دانست. وی حرکت به سوی عدالت و در رأس آن شایسته گزینی را در همه سطوح و به‌ویژه برای به عهده گرفتن مدیریت‌های میانی و عالی شرط اجرای موفق برنامه پیشرفت کشور برشمرد و از جوانان خواست شایستگی‌های خود را با استفاده از فرصت‌ها و خودشکوفاسازی استعدادهای خدادادی افزایش دهند و خود را برای مدیریت و اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آماده کنند و در این راه امید و توکل خود و دیگران را به یاری قطعی خداوند روزافزون سازند که صبح پیشرفت و سربلندی و الهام‌بخشی بی‌بدیل ایران اسلامی نزدیک است.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به آغاز همفکری جمعی و روزافزون استادان و صاحب‌نظران در تهیه و طراحی الگوی پیشرفت، مشارکت فعال دانشجویان را در کنار آنان مطلوب و موجب نوآوری و تحول‌آفرینی الگو و کمک به شکل‌گیری گفتمان و اراده عمومی برای پیشرفت ذکر کرد. وی همچنین به تجربه اجرای برنامه‌های بلندمدت در کشور اشاره کرد و حضور گسترده متخصصان و جوانان را در تهیه الگوی پیشرفت ضامن اجرای موفق آن برشمرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید