با برگزاری دومین کنفرانس الگوی پیشرفت محقق خواهد شد: دستيابي به فهمي مشترك از مباني فلسفي، علمي و ديني الگو

 

 

دبیر دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با اشاره به اینکه دومين كنفرانس نيز همچون نخستین کنفرانس، ماموريت گراست اعلام کرد هدف این کنفرانس دستيابي به فهمي مشترك از مباني فلسفي، علمي و ديني الگو و ارائه تصويري روشن، قابل اعتماد و كاربردي از آن است، وی افزود كنفرانس‌هاي سالانه مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، رویدادهای علمی هدفمندي هستند كه هر يك به منظور دستيابي به اهداف خاصي طراحي و اجرا مي‌شود.

دکتر هادی اکبرزاده گفت اگر چه اين كنفرانس‌ها به توليد دانش و هم‌افزايي علمي در مباحث مربوط به پيشرفت كمك خواهد كرد، ليكن هدف مركز از برگزاري اين همايش‌ها بهره‌گيري از ظرفيت علمي كشور براي پاسخگويي به برخي پرسش‌هاي بنيادين و كمك به تكميل بخشي از الگو است.

وی افزود اولين كنفرانس با هدف دستيابي به نقشه راه طراحي الگو در خرداد ماه 1391برگزار شد. دستاورد ارزشمند آن يعني نقشه راه تفصيلي الگو به دلیل آن  كه حاصل هم‌انديشي جمع قابل توجهي از صاحب‌نظران و انديشمندان سراسر كشور است، از پشتوانه و حمايت قوي جامعه علمي برخوردار است.

وی گفت دومين كنفرانس نيز همچون کنفرانس نخست، ماموريت گراست و هدف آن دستيابي به فهمي مشترك از مباني فلسفي، علمي و ديني الگو، و ارائه تصويري روشن، قابل اعتماد و كاربردي از این مبانی است. بديهي است كه اين لايه زيرين بايد بر مبناي ارزش‌هاي اصيل اسلامي و با بهره‌گيري از تجربيات علمي بشر طراحي گردد. بنابراين رويكرد كنفرانس، بنيادين است و دو هدف محوري یعنی تدوین مبانی ومفاهیم عمومی پیشرفت و تدوین مبانی پیشرفت در هریک از عرصه های تخصصی را در دستور كار دارد.

معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز افزود محورهاي مباحث كنفرانس منطبق بر عناوين انديشكده‌هاي مصوب مركز انتخاب شده است  تا انديشكده‌ها بتوانند نقش محوري را در اين كنفرانس برعهده بگيرند. انتظار آن است كه هر انديشكده، مباني الگو در حوزه تخصصي خود را تدوين كند و در اين كنفرانس در معرض بحث و تبادل نظر صاحب‌نظران قرار دهد تا در بستر تضارب آرا و هم‌انديشي‌هاي عالمانه، اين متون پالايش و تكميل شوند. از آن جا كه نتايج حاصل از اين كنفرانس در تدوين مباني الگو به كار گرفته خواهد شد، مشاركت فعالانه و حداكثري انديشمندان، محققان و دانش‌پژوهان حوزه و دانشگاه و ارائه ديدگاه‌ها و نظرات گوناگون از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید