هم اندیشی دانشجویان ایرانی در سومین کنگره پیشگامان پیشرفت

 

 

 سومین کنگره «پیشگامان پیشرفت» با حمایت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و با دعوت بیش از هزار و پانصد نفر از دانشجویان فعال در انجمن ها و تشکل‌های علمی و دانشجویی روز پنج شنبه پنجم ارديبهشت ماه در محل مجتمع فرهنگي ولايت تهران برگزار شد.

این اجتماع بزرگ دانشجویی با هدف اطلاع رسانی در خصوص فعالیت‌های انجام شده در خصوص تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و هم اندیشی و تبادل نظر با دانشجویان فعال در راستای گفتمان سازی و جلب مشارکت جوانان کشور در تدوین و تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

 

پیشرفت سریع در یک دهه آینده ضرورت بقای کشور است

دکتر صادق واعظ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت طی سخنانی در مراسم افتتاحيه كنگره با اشاره به آنچه تنازع بقا و رقابت شدید کشورها در دستیابی به پیشرفت خواند، تاکید کرد: با توجه به نقش جمعیت جوان در پیشرفت سریع، رسیدن به پیشرفت در 10 سال آینده نه یک گزینه که ضرورتی برای بقای ایران است.

وي همچنین پیشرفت را تحولی اجتماعی خواند که با تدوین یک سند در اتاقی دربسته محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند گفتمان‌سازی و عزم عمومی در آحاد مختلف جامعه است.

وی با تاکید بر این که باید به داشته‌ها و موانع موجود در مسیر پیشرفت کشور نگاهی واقع‌بینانه داشته باشیم، اظهار کرد: کشور ما از لحاظ سرمایه معنوی در دنیا موقعیتی بی‌نظیر دارد و از لحاظ سرمایه طبیعی نیز دومین کشور دنیاست. از بعد سرمایه انسانی هم حدود چهار و نیم میلیون دانشجو و یک و نیم برابر آن دانش‌آموخته دانشگاهی اکثرا جوان و بیش از 100 هزار نفر عضو هیئت علمی داریم؛ ولی متاسفانه این سرمایه عظیم انسانی همانند سرمایه‌های طبیعی کشور هنوز به فعلیت نرسیده است.

واعظ‌زاده با اشاره به پیشرفت‌های عظیم علمی کشور در سالهای اخیر گفت:  رقبای بین‌المللی ما نیز در این سالها بیکار نبوده‌اند و کم و بیش و گاه بیشتر و سریع‌تر از ما پیشرفت کرده‌اند و در واقع در یک رقابت نفس‌گیر قرار داریم که اگر نتوانیم طی یک دهه آینده به پیشرفت سریع برسیم، امکان بقا در عرصه‌ی تنازع بقا جهانی را نخواهیم یافت.

وی جمعیت جوان را موتور محرک پیشرفت کشور خواند و گفت: در حال حاضر متوسط سن جمعیت ایران 29 سال یعنی در اواخر سن جوانی است که این فرصت به سرعت در حال از دست رفتن است به طوری که بسیاری از شخصیت‌هایی که بار پیشرفت کشور را بر دوش دارند 10 سال دیگر در سنین کهولت خواهند بود و لذا پیشرفت سریع برای ما نه یک گزینه که ضرورتی برای بقا است.

استاد برق دانشگاه تهران گفت: نگرانی من این است که نکند با سرگرم شدن به مسائل فاقد اولویت و منازعات بیهوده‌ی سیاسی این فرصت از دست برود و در تاریخ بنویسند که کشوری جهش علمی کرد اما نتوانست اقتصاد خود را سامان دهد و معیشت مردم را تامین کند.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: ما مرحله دشوار پیشرفت را که پیشرفت علمی بوده با موفقیت پشت سر گذاشتیم و حیف است که در مرحله پیشرفت اقتصادی و تبدیل علم به ثروت در جا بزنیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز همه‌ی حلقه‌های پیشرفت سریع را در کشور در اختیار داریم و تنها چیزی که کم داریم پیوستن حلقه‌های داشته‌های خود در یک زنجیره است. بنابراین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به مثابه نقشه راهی است که تصویری جامع از آینده‌ی ایران را فرا روی ما قرار می‌دهد تا بر اساس آن قطعات پازل پیشرفت کشور را در کنار هم قرار دهیم. البته شکل‌دهی این تصویر روی کاغذ کافی نیست و باید در اذهان و قلوب تک تک مردم ما شکل بگیرد تا بتوانیم به موقع با قافله پیشرفت جهانی رقابت کنیم.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در ادامه به ارتباط عدالت و پیشرفت اشاره کرد و گفت: عدالت به مفهوم قرار دادن یا قرار گرفتن هر چیز در جای خود با مفهوم پیشرفت بسیار قرین است و جامعه ای که عدالت در آن حاکم نباشد جامعه‌ی پیشرفته‌ای نیست.

وی تحقق پیشرفت را در گرو وجود یک فضای سیاسی سازنده عنوان کرد و گفت تجربه نشان داده است که هیچ کشوری در یک فضای سیاسی آشفته به پیشرفت نمی‌رسد. جامعه مثل جلسه‌ای است که اگر دستور جلسه را خبرگان و نخبگان آن تعیین کنند به سرانجام می‌رسد ولی امروز در جامعه ما دستور کار اجتماعی را نخبگان و دانشمندان تعیین نمی‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که جوانان ما نشان داده‌اند که هر جا فضای کار فراهم بوده کارهای بزرگی کرده‌اند اظهار داشت: تنها در دوران دفاع مقدس نبود که جوانان بیست و چند ساله‌ی ما کارهای بزرگی را پیش بردند امروز هم در شرکتهای دانش بنیان جوانان ما کارهای بزرگی را در تراز اول جهانی انجام می‌دهند.

واعظ‌زاده با تاکید بر ضرورت بهره‌گیری از تفکر و شهامت فکری جوانان برای دستیابی به پیشرفت گفت: باید فضای لازم برای فعالیت جوانان را فراهم کرد که در درجه اول منزلت و اشتغال مناسب است. امروز فقط در حوزه نرم افزار 400 هزار دانشجو داریم و تا دو سه سال آینده سالی صد هزار فارغ‌التحصیل در این رشته‌ خواهیم داشت که در صورت نبود یک برنامه‌ی منظم اشتغال به سرنوشت فارغ التحصیلان کشاورزی ما دچار می‌شوند که اغلب در رشته‌های دیگر مشغول فعالیت هستند یا بیکارند و بخش کشاورزی نیز از کمبود نیروهای تخصصی رنج می‌برد.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به این که حدود 80 درصد دانشجویان کشور در دانشگاه‌هایی تحصیل می‌کنند که باید تمام هزینه تحصیل خود را بپردازند، گفت: این در حالی است که در قانون اساسی ما و تامین شرایط تحصیل رایگان تاکید شده و دین اسلام نیز جایگاه ویژه‌ای برای علم‌آموزی قائل شده است. آیا دانشجویی که می‌بیند خانواده‌اش مجبورند برای تامین هزینه تحصیل او از ضروریات اولیه زندگی چشم پوشی کنند اعتماد به نفس لازم را خواهد داشت؟

واعظ‌زاده با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش گفت: ایران از کشورهایی است که کمترین سهم را از تولید ناخالص داخلی به آموزش اختصاص داده است.

وی وضعیت دانشگاه‌ها از لحاظ امکان آزاد‌اندیشی و تفکر جوانان و امکان فعالیت تشکل‌های دانشجویی را نیز نامطلوب عنوان کرد و گفت: این وضعیت ناشی از سیاست کشور نیست بلکه تدبیر برخی مدیران است که به دلیل نگرانی از توبیخ از سوی مقامات بالاتر اجازه ایجاد فضای فکری مناسب را نمی‌دهد.

واعظ زاده خاطرنشان کرد: جوانان موتور پیشرفت هستند که این موتور در کشور ما بسیار قوی و سریع است. اما مشکلی که هست این موتور به خوبی به چرخه های حرکت کشور متصل نشده و کشور را به حرکت درنمی‌آورد؛ اگر این موتور قوی به درستی به امکانات طبیعی فوق‌العاده ما متصل شود، می‌تواند به مثابه یک موشک کشور را به سرعت به پیشرفت براند.

 

ارائه 900 اثر  دانشجویی به دبیرخانه کنگره

دکتر فخرایی دبیر سومین کنگره پیشگامان پیشرفت طی سخنانی در مراسم افتتاحیه کنگره اظهار کرد: در پی فراخوان اعلام شده، 900 اثر در قالب مقاله و نوشتار کوتاه به دبیرخانه واصل شده که با بررسی آثار، 450 مقاله برای انتشار در مجموعه مقالات و وب‌گاه کنگره برگزیده شدند که 85 مقاله در نشست‌های تخصصی صبح و بعدازظهر پنجشنبه ارائه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در مراسم اختتامیه‌ی کنگره که عصر پنجشنبه برگزار می‌شود از 24 مقاله برگزیده از دید داوران و شرکت کنندگان و همچنین از پنج اثر چند رسانه‌یی برگزیده تقدیر خواهد شد.

فخرایی تصریح کرد: در این مراسم همچنین از 11 نشریه و سه انجمن دانشجویی برتر نیز تقدیر خواهد شد.

کنگره پیشگامان پیشرفت که با سخنرانی‌ دکتر واعظ زاده و دکتر فخرایی و بیان دیدگاه‌های چند تن از دانشجویان شرکت کننده در کنگره آغاز شد با برگزاری هشت نشست علمی و هم اندیشی ادامه یافت. در این نشست‌ها که با حضور جمعی از اساتید و محققان برگزار شد پس از طرح محورهای اساسی مرتبط با زمینه های مختلف کاری از سوی اساتید و ارائه مقالات برگزیده، دانشجویان شرکت کننده در فضایی تعاملی به طرح سوالات و ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

 

محورهاي كنگره

نقش و جایگاه جوانان در پیشرفت (سبک و فرهنگ زندگی، رسالت جوانان در تحولات اجتماعی، بیداری اسلامی و مسؤولیت پذیری جوانان ایرانی، اشتغال جوانان، پایگاه اجتماعی و منزلت جوانان، مهاجرت جوانان، ورزش، سلامت، امید و نشاط جوانان، ازدواج و مهارتهای زندگی، جوانان ایرانی، میراث‌های فرهنگی و تمدنی و آینده نگری وآگاهیهای سیاسی، اجتماعی، تاریخی و بصیرت)، مفاهیم، ارکان و ابعاد پیشرفت (مفاهیم، مبانی و مؤلفه های پیشرفت اسلامی ایرانی، معنویت، تفکر و علم در الگوی پیشرفت و عدالتخواهی، آزادی و مردم سالاری دینی)، نقد و ارزیابی چالش‌های رشد و توسعه گذشته (نقد و ارزیابی وضعیت گذشته و موجود فرهنگ، اقتصاد، فناوری، سلامت و ... در کشور، نقد و بررسی برنامه های توسعه کشور در فقدان الگوی راهبردی مدون، نقد و بررسی الگوهای توسعه غربی و اجتناب از آنان و کاهش وابستگی به نفت در اقتصاد ایران)، راهبردها و فرصتهای پیشرفت (اقتصاد مقاومتی: زمینه ها، راهبردها و اقدامات اجرایی، مدیریت بهینه منابع و امکانات و نقش راهبردی رشته های مختلف علمی در پیشرفت اسلامی ایرانی) محورهای موضوعی نشست‌های تخصصی کنگره بود که در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار شدند.

 

برترين‌هاي كنگره سوم

در مراسم اختتامیه این کنگره هم پس از سخنرانی انواري، سرپرست كميته امداد امام خميني (ره) و دكتر اكبرزاده، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي از ارائه دهندگان 16 مقاله برتر به انتخاب داوران و هشت مقاله برگزیده با رای خود دانشجویان با اهدای جوایز ویژه تقدیر شد. همچنین چند انجمن و نشريه دانشجويي فعال و همچنين سازندگان چند اثر چندرسانه‌يي (فيلم و نرم افزار) برتر هم مورد تقدیر قرار گرفتند.

انجمن علمي دانشجويي اقتصاد دانشگاه دريانوردي چابهار، انجمن علمي كشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران، انجمن علمي دانشجويي علوم اجتماعي دانشجويان مازندران و نشريات دانشجويي راهبرد از دانشگاه تهران، روايت از دانشگاه خوارزمي، طنين روان از دانشگاه تبريز، آستانه از دانشگاه شهيد بهشتي، سياست نامه از دانشگاه فردوسي مشهد، دريچه از دانشگاه الزهرا(س)، پارسه از دانشگاه شيراز، نيم نگاه از دانشگاه يزد، مهاجر از دانشگاه صنعتي شريف و كليت از دانشگاه ولايت شهر ايرانشهر، انجمن ها و نشريات دانشجويي برتر تقدير شده در اختتاميه بودند و همچنين در بخش آثار چند رسانه يي در بخش فيلم از سعيد ترخاني و امير دهقان، محمد صادق جعفري، امير محمد زاده و سلمان خورشيدي و در بخش نرم افزار از سازندگان نرم افزار جامع امر به معروف و نهي از منكر تقدير شد.

 

كنگره پيشگامان پيشرفت، تبلور يك جريان بالنده فكري و اجتماعي

دکتر صادق واعظ‌زاده، رییس شورای عالی و مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، روز پنج‌شنبه طی سخنانی در اختتامیه سومین کنگره پیشگامان پیشرفت مهمترين دستاورد اين كنگره را تداوم يك جريان فكري و اجتماعي بزرگ خواند كه از كنگره اول آغاز شده است.

وي گفت: ممكن است انتظار داشته باشيم به ازاي هر حركت در كنگره نتيجه مشخصي گرفته شده باشد كه انتظار نا به جايي نيست و ان شاء الله چنين شده و خواهد شد اما نقشي كه تك تك دانشجويان شركت كننده در اين كنگره داشته اند، تقويت يك جريان فكري اجتماعي بالنده و بزرگ است و اين مهمترين دستاوردي است كه هر كدام از ما مي توانيم از اين كنگره انتظار داشته باشيم.

 

جوانان ايراني، پرچمداران تمدن نوين اسلامي

دكتر اكبرزاده، عضو پيوسته فرهنگستان علوم و ديگر سخنران مراسم اختتاميه كنگره پيشگامان پيشرفت نيز گفت: برخي جامعه شناسان معتقدند كه بشريت امروز در يك پيچ تاريخي است و وضع جهان به گونه اي است كه جهان آبستن حوادثي بسيار بزرگ است.

وي خاطرنشان كرد: تمدن غرب به عنوان تمدن غالب از نقطه اوج خود عبور كرده و نشانه هايي از افول در آن ديده مي شود. بشريت امروز كه آرزوها و اهدافي كه از تمدن غرب داشت برآورده نشده به مرحله اي رسيده كه نياز به ايجاد تمدني جديد را احساس مي كند. در گزارش‌هايي كه جامعه شناسان دارند تاكيد خاصي بر ايدئولوژي اسلامي مشاهده مي شود.

اكبرزاده، پيروزي انقلاب اسلامي، موج بيداري اسلامي و اسلام خواهي در اروپا و آمريكا را از نشانه هاي اين تحول جديد خواند كه بشريت منتظر آن است.

وي گفت: جوانان موتور محركه اين تحول هستند كه بايد از امروز براي پرچمداري ايفاي اين رسالت بزرگ تاريخي مهيا شوند. 

 

برگزاري چهارمين كنگره پيشگامان پيشرفت در آبان ماه

چهارمين كنگره پيشگامان پيشرفت آبان ماه امسال در تهران برگزار مي شود. دانشجویان تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان، راهبران انجمن‌های علمی و تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویان، تمامی دانشجویان و جوانان اهل قلم و بیان و صاحبان دیدگاه‌ های راهبردی در ایده‌های اجتماعی نوین از مدعوان و مخاطبان این کنگره هستند. علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه  www.kpip.ir مراجعه کنند.

 

دیدگاه‌ها  

 
0 #1 ابوالفضل صفري 1392-02-07 12:39
با سلام و احترام
خيلي دوست داشتم من هم در يكي از اين كنگره ها شركت نمايم چون ايده اي كه اينجانب ارائه ميدهد هنوز در ذهن و فكر هيچكس ايجاد نشده است . به عنوان مثال زمان در الگوي غربي يك شبانهروز 24 ساعت است در صورتي كه يك شبانه روز در كتاب خدا و سنت رسول و فرهنگ غني ايران به عدد 30 ختم ميشود ( اينها مستند است ) آ يا شما سندي در دست داريد كه منشاء 24 را نشان دهد ؟
با سپاس فراوان ...
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید