به مناسبت تقارن سالروز بعثت با طلیعه انقلاب اسلامی

 

 

بعثت پیامبر اکرم (ص)، حادثه ای عظیم بود که مستعدترین و متعالی ترین روح انسانی را مستقیماً به آسمان متصل کرد و به مقام رسالت الهی رساند. حاصل این اتصال الهی برای بشریت، قرآن و سنت پیامبر (ص) بود که سینه به سینه و چهره به چهره به یک گروه پیشتاز و پیشاهنگ انتقال یافت که  تحول روحی و فکری آنان به پی ریزی سبک زندگی فردی و اجتماعی نوی جمع مؤمنان در مکه منجر شد. هجرت پیامبر (ص) سرآغاز گسترش این جمع اقلیت به اکثریت جامعه مدینه بود که با تمهید مقبولیت مردمی در کنار مشروعیت الهی، منجر به تأسیس نظام اسلامی گردید. پس از آن، تثبیت نظام و دفاع از آن آغاز شد و با بهره گیری از توانمندی این نظام، پیام رهایی بخش اسلام به اقصی نقاط جزیره العرب و جهان متمدن ابلاغ گشت.

پیام اسلام جامع و فراگیر بود؛ اما در یک کلام در معنویت و علم و عمل صالح خلاصه می­شد. معنویتی که توحید و معاد، ارکان اصلی آن به شمار می­رفت و علمی که رهنمودهای قرآنی و تأکیدات نبوی در نیل به آن مؤثر واقع شد و به جریان عظیمی در جامعه اسلامی تبدیل گردید که برآیند دانش شرق و غرب عالم به اضافه افزوده­های فراوان و اساسی مسلمانان بود. با فراهم شدن فضای آزاداندیشی و علم­جویی، رجال علم و ادب و تدبیر و سیاست، تربیت شدند و در مراکز بزرگ اسلامی همچون بغداد و ری و نیشابور گرد آمدند و تمدن بزرگ اسلامی را به وجود آوردند که از نظر دستاوردهای مادی و معنوی و وسعت قلمرو در طول تاریخ بی­نظیر است.

اگر بخواهیم ظهور تمدن اسلامی را الگویی قابل استفاده در تجدید عظمت ایران اسلامی تلقی کنیم  و قیام امام خمینی (ره) و پیروزی انقلاب اسلامی و تأسیس و تثبیت جمهوری اسلامی و دفاع از آن و دستاوردهای علمی حاصل را نوعی شبیه سازی انقلاب پیامبر اعظم (ص) بدانیم باید از ساده سازی نهفته در این شبیه سازی غفلت نکنیم و به یاد آوریم که در جریان تثبیت نظام صدر اسلام، فرود و فرازهای پرچالش و تلخ و شیرینی در حاکمیت سیاسی جامعه اسلامی پدید آمد و پس از سرازیر شدن فرهنگ و غنایم ناشی از فتوحات اسلامی، دنیاطلبی و مادی­گرایی نخبگان سیاسی از یک طرف و دستاوردهای بزرگان علم و ادب و عرفان از طرف دیگر آحاد جامعه اسلامی را در بر گرفت و تمدن اسلامی از میان این همه پدید آمد. بنابراین، آسیب شناسی عمیق آن تجربه عظیم به منظور بهره مندی از تجارب و عبرت های آن، ضروری است. به ویژه آن که انقلاب اسلامی ایران، منادی یگانه ساختن حاکمیت سیاسی بر حق و جریان اعتقادی و علمی صحیحی است که اهل بیت پیامبر علیهم السلام حامل و معلم هر دو بوده­اند.

 

دکتر صادق واعظ زاده

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید