نشست تخصصي الگوي پيشرفت در زمينه امنيت غذايي، آب، محيط زيست و منابع طبيعي برگزار شد

 


دومین نشست تخصصی الگوی پیشرفت در زمینه امنیت غذایی، آب، محیط زیست و منابع طبیعی در سال 1392، روز چهارشنبه 8/3/92 در سالن اجتماعات مرکز برگزار گردید.

در ابتداي اين نشست آقای مهندس حمید چیت‌چیان، معاون هماهنگی و نظارت فرآیندی مرکز با تشریح روند و شیوه تدوین دو سند «چیستی و مفهوم الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» و «نقشه راه و فرآیند طراحی، تدوین و تصویب و پایش الگو» که در آذر ماه 1391 به تصویب شورای عالی مرکز رسیده است، نکات حائز اهمیت در گام‌های بيست و هفت‌گانه‌ای را که در تدوین و تصویب و پایش الگو پیش بینی شده است، مورد اشاره قرار دادند. معاون هماهنگی و نظارت فرآیندی مرکز، در جمع دانشمندان و صاحب‌نظران عضو گروه كشاورزي و منابع طبيعي مركز خاطر نشان کرد که اگر مجموعه افراد و عناصر و اندیشکده‌های ذی‌ربط به خوبی با این گام‌ها آشنا شوند امیدواریم بتوانیم نتایج کار آن‌ها را در یک الگو تلفیق و منسجم کنیم.

وی تاكيد كرد تدوین روش شناسی طراحی الگو برای تمام الگو مطرح است؛ ولی هر یک از اندیشکدهها نیز متصدی طراحی روش‌شناسی‌های فرعی در محدوده وظایف خود هستند و هر اندیشکده می‌تواند کشورهایی را که وضعیت آن‌ها به تحلیل و نقد نظریه های توسعه و تجربیات جهانی کمک کند، مورد بررسی قرار دهد.

به عبارتي لازم است برای طراحی و تدوین الگو علاوه بر مطالعه، تحلیل و تدوین مبانی، دو موضوع

      - تحلیل تجربیات جوامع توسعه‌یافته و یافتن عوامل مشترک در توسعه این کشورها

      - آسیب‌شناسی روند گذشته کشور و تحلیل و جستجوی علل و عدم دستیابی به آرمان‌ها

در هر اندیشکده‌ای مطالعه، تحلیل و جمع‌بندی شوند و به عنوان اسناد پشتیبان سند الگو ارائه شوند.

معاون هماهنگی و نظارت فرآیندی مرکز افزود طراحی الگوی تفصیلی در عرصه حوزه‌ها، بخشی از مسئولیت تمامی اندیشکده ها است که به خوبي بايستي مورد توجه قرار گيرد.

در ادامه، مباحث تخصصی الگوی پیشرفت در زمینه امنیت غذایی، آب، محیط زیست و منابع طبیعی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید