سومين كنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت؛ چشم‌انداز و اهداف

 

 

كنفرانس‌هاي سالانه مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، علي‌رغم نوپا بودن، به تدريج به رويداد معتنابه و مؤثري در جامعه علمي تبديل شده است. استقبال فزاينده بخش زيادي از صاحب‌نظران و ارتقاي كيفي مقالات واصله مؤيد اين مدعا است. اين كنفرانس‌ها به عنوان جزئي از مجموعه فعاليت‌هايي هدفمند و برنامه‌ريزي‌شده، اهداف چندگانه‌اي را تعقيب مي‌كنند كه هر يك از اين اهداف به تنهايي از اهميت راهبردي ويژه‌اي برخوردار است. گرچه دسترسي به آخرين يافته‌هاي پژوهشي و رصد فعاليت‌هاي علمي كشور در زمينه موضوع كنفرانس و هم‌افزايي و همسويي آنها، هدف محوري اين همايش‌ها است، ليكن موج‌آفريني و جريان‌سازي فكري از طريق جلب توجه و مشاركت فراگير پژوهشگران و صاحبان فكر و انديشه به مباحث نظري و كاربردي حوزه پيشرفت، شناخت و فعال‌سازي ظرفيت گسترده ملي كشور در حوزه نظريه‌پردازي و ايجاد فرصت براي محققان جوان به منظور آشنايي با مسايل اساسي اين حوزه در زمره اهداف كلان و راهبردي اين گردهمايي‌هاي علمي محسوب مي‌شود. ضمناً اين كنفرانس‌ها، فرصت مغتنمي را فراهم مي‌كنند تا گزارشي از دستاوردهاي‌ سالانه به جامعه علمي، عرضه و با همفكري دانشمندان و صاحب‌نظران، مسير گام‌هاي بعدي مشخص شود.

نخستين كنفرانس سالانه الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با عنوان «نقشه راه طراحي و تدوين الگو» در خردادماه 1391 برگزار شد و حاصل آن، تدوين نقشه راه و فرآيند طراحي و پايش الگو است كه هم اكنون مبناي برنامه‌ريزي‌هاي مركز به منظور تدوين پيش‌نويس سند الگو قرار گرفته است. دومين كنفرانس سالانه با عنوان «مفاهيم، مباني و اركان پيشرفت» در ارديبهشت‌ماه 1392 برگزار شد. هدف از اين كنفرانس، دستيابي به فهمي مشترك از مباني فلسفي، علمي و ديني الگو و ارائه تصويري روشن، قابل اعتماد و كاربردي از اين مباني بود. نتايج ارزشمند اين كنفرانس در انديشكده مباني در معرض بحث و بررسي و تكميل است و به فضل الهي در آينده نزديك، اولين نسخه مباني الگو تدوين و ارائه خواهد شد.

بديهي است مباني الگو، پيچيده‌تر و عميق‌تر از آن است كه طي يك يا چند كنفرانس بتوان به تمامي ابعاد آن دست يافت؛ لذا آنچه تحت عنوان مباني الگو تدوين خواهد شد نه كلام آخر كه نقطه شروع پژوهش‌هاي عميق و نظريه‌پردازي‌هاي عالمانه بعدي خواهد بود.

اين ويژگي بر ديگر بخش‌هاي الگو نيز حاكم است چرا كه طراحي الگو نه يك پروژه كه يك پروسه است و به فرموده رهبر فرزانه انقلاب اسلامي الگو  بايد ماهيتي پويا و منعطف داشته باشد و همچون موجودي زنده به تدريج، رشد و تكامل يابد و نواقص آن با تعبيه سازكارهاي خوداصلاح‌گر دروني مرتفع گردد.

سومين كنفرانس سالانه الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، با موضوع «واكاوي مفاهيم و نظريه‌هاي رايج توسعه و تجربيات ايران و جهان: به سوي نظريه اسلامي ايراني پيشرفت» در روزهاي 31 ارديبهشت‌ماه و 1 خردادماه 1393 برگزار خواهد شد. اين كنفرانس نيز همچون دو كنفرانس قبلي، هدفمند و مأموريت‌گرا و منطبق بر نقشه راهي است كه در شوراي عالي مركز به تصويب رسيده است.

اضافه بر هم‌افزايي علمي و توليد دانش در حوزه مباحث مربوط به پيشرفت، مأموريت اين كنفرانس بهره‌گيري از ظرفيت علمي كشور براي پاسخگويي به برخي پرسش‌هاي بنيادين و كمك به تكميل بخشي از مدل مفهومي الگو است.

بهره‌گيري از دستاوردهاي علمي موجود جهان به عنوان ميراث مشترك بشريت با هدف شناخت و آسيب‌شناسي نظريه‌ها و مدل‌هاي رايج توسعه و ارزيابي ميزان سازگاري آنها با مباني اسلام و ويژگي‌هاي جامعه ايران و نيز بررسي عيني تجربيات ساير كشورها در حوزه‌هاي متنوع اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي از اهداف اين كنفرانس در نظر گرفته شده است. موضوع اين كنفرانس نسبت به دو كنفرانس پيشين، كاربردي‌تر است و با حوزه تخصصي طيف وسيع‌تري از صاحب‌نظران كشور مرتبط است. لذا انتظار مي‌رود از مشاركت و استقبال گسترده‌تر دانشمندان و پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه بهره‌مند گردد.

 

 

دکتر هادی اکبرزاده

 

معاون علمی و تقسيم کار ملی مرکز و دبیر کنفرانس

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید