رئيس انديشكده مباني: براي توليد الگوي پيشرفت بايد به ظرفيت‌هاي معرفتي و مبادي فرهنگي خود رجوع كنيم

 

 

رئيس انديشكده مباني مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، تصريح كرد: فرهنگ اسلامي بيش از هر چيز مبتني بر رويكرد هستي‌شناسي ديني است و از اين رو بايد در توليد و تدوين الگوي اسلامي ايراني پيشرفت اين مقوله به عنوان اصلي‌ترين مبنا ديده شود.

حجت‌الاسلام دكتر پارسانيا، استاد حوزه علميه قم در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رساني مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، با تأكيد بر اينكه تدوين الگو و نظريه‌ پيشرفت، نيازمند نگاه درست هستی‌شناختي، انسان‌شناختي و معرفت‌شناختي است، در پاسخ به سؤالي درباره جايگاه اصول و مباني اسلامي در الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، اظهار داشت: فرهنگ اسلامي و جامعه اسلامي فرهنگي، پيش از هر چيز مبتني بر رويكرد هستي‌شناختي دين است و با نگاهي كه اسلام به انسان و جهان دارد شكل گرفته است، لذا شناخت ما از زندگي و حيات از اين مبادي صورت مي‌گيرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر ديد خود را بر اين مبنا تعريف كنيم در واقع ديدي بومي داشته‌ايم و ديگران نيز نمي‌توانند جهت‌گيري فرهنگي و تاريخي‌مان را از بيرون تغيير دهند و نظريه فرهنگي و الگوي ما از بيرون القا شود.

پارسانيا در همين زمينه تأكيد كرد كه براي توليد الگوي پيشرفت بايد به ظرفيت‌هاي معرفتي و مبادي فرهنگي خود رجوع كنيم.

اين استاد حوزه و دانشگاه در ادامه پيشرفت مناسب را حركت و برنامه‌ريزي اجتماعي توصيف كرد كه مقاطع مختلف كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و درازمدت را تحت تأثير قرار مي‌دهد.

وي اضافه كرد: خطري كه در اين مسئله ما را تهديد مي‌كند، ادبيات موجود در پيشرفت در بخش ديگري از جهان است که از غرب شكل گرفته و نوعي نسخه‌پيچي براي كشورهاي غيرغربي و با توجه مؤلفه‌هاي غربي است.

 وي که در ششمین نشست اندیشه‌ورزی حضور یافته بود، ادامه داد: اگر ظرفيت‌هاي اجتماعي‌مان جهت‌گيري درستي نداشته باشد و الگو توليد بومي نباشد، نه تنها مشكلات تاريخي و فرهنگي ما را حل نمي‌كند، بلكه بر آن مي‌افزايد. از اين روست که اين مسئله مهم در افق رهبري جامعه ديده شده و به عنوان اولويت‌هاي مديريت كلان كشور معرفي شده است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید