عضو شوراي عالي مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت: برگزاري سومين كنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت در ارديبهشت ماه سال آينده

 

 

 

 

عضو شوراي­عالي مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت از برگزاري سومين كنفرانس الگو در ارديبهشت ماه سال آينده با موضوع واكاوي مفاهيم و نظريه‌هاي رايج توسعه و تجارب ايران و جهان؛ به سوي نظريه اسلامي ايراني پيشرفت خبر داد.

به گزارش دفتر ارتباطات و گفتمان سازي مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، دكتر هادي اكبرزاده، معاون علمي و تقسيم كار ملي مركز در يك نشست خبري، با اشاره به تاريخچه فعاليت مركز و دو كنفرانس برگزار شده با محوريت الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، از برگزاري كنفرانس سوم الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با موضوع "واكاوي مفاهيم و نظريه‌هاي رايج توسعه وتجارب ايران و جهان؛ به سوي نظريه اسلامي ايراني پيشرفت" خبر داد و افزود: هدف از برگزاري اين كنفرانس دسترسي به آخرين ‌دستاوردهاي علمي در مورد موضوع كنفرانس، ايجاد جريان فكري و فراهم كردن فرصت براي پژوهشگران جوان است.

وي ادامه داد: همچنين قصد داريم در اين كنفرانس، كه چند منظوره و ماموريت‌گراست، گزارش‌هاي اقدامات انجام شده از سوي مركز را به جامعه علمي كشور ارائه دهیم.

این استاد دانشگاه، عنوان انتخاب شده براي كنفرانس را متناسب با نقشه راه مصوب شوراي­عالي مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت عنوان كرد و آن را فرصتي براي ارائه كارها و اقدامات علمي و واكاوي نظريه‌هاي پيشرفت موجود در جهان ارزيابي كرد.

عضو شوراي­عالي مركز همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري درمورد نوع نگاه به نظريه‌هاي غربي پيشرفت اظهار داشت: هدف ما ارائه ديد كارشناسانه به اين الگوهاي توسعه و پيشرفت است و بحث موضع‌گيري در برابر آنها مطرح نيست.

بر اساس اين گزارش، در ادامه اين نشست خبري، دكتر محمد حسين پناهي، رئيس كميته علمي كنفرانس نيز در سخناني، توسعه را بحث اساسي همه كشورهاي دنيا برشمرد و بابيان اينكه توسعه، بحثي همه‌جايي و جهاني است، اضافه كرد: اين مساله به اين معنا نيست كه همه در يك مسير توسعه بايد حركت كنند؛ برخي تصور مي‌كنند كه الگوي غربي تنها راه توسعه و پيشرفت است در حالي­كه اين مساله مورد انتقادات جدي واقع شده است.

رئیس اندیشکده امور اجتماعی، جمعیت و نیروی انسانی مرکز ادامه داد : اساس الگوهاي توسعه غربي بر نگاه مادي استوار است و هدف آن توسعه رفاه اجتماعي و مصرف‌گرايي است، درحالي كه در ايران با توجه به اهميت ديدگاه ارزشي در جامعه، مسير پیشرفت بايد منجر به كمال انسان شود و اين مسير طوري طراحي شود كه در مسير تعالي انساني حركت كند و همه جانبه باشد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه با اشاره به این نکته که این کنفرانس در مقایسه با کنفرانس های قبلی ار استقبال بیشتر فرهیختگان جامعه برخوردار بوده ، از مكاتبه و اطلاع‌رساني پيرامون كنفرانس به بيش از ده هزار تن از نخبگان، فرهيختگان، اساتيد دانشگاه و حوزه و دانشجويان تحصيلات تكميلي در مورد كنفرانس خبر داد و افزود: اميدواريم بتوانيم با جلب نظر دانشگاهیان و حوزویان برای ارائه مقاله به کنفرانس، در خصوص پيشرفت ايران اسلامي، گفتمان‌سازي لازم را انجام دهيم.

گفتني است سومین كنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت درروزهای 31 ارديبهشت و 1 خرداد سال 1393 با حضور اساتيد حوزه و دانشگاه، نخبگان، فرهيختگان، طلاب حوزه های علمیه و دانشجويان تحصيلات تكميلي دانشگاه­های كشور برگزار مي‌شود. زمان ارائه مقالات كه پيش از اين 15 بهمن سال جاري اعلام شده بود، براساس درخواست صاحبان قلم و نویسندگان مقالات تا 15 اسفند  سال 1392تمديد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید