در جلسه انديشكده آمايش مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت مطرح شد: تحليل و نقد مباني روش شناسی متعارف آمايش سرزميني

  

  

جلسه انديشكده آمايش مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با سخنراني دكتر فرج زاده پيرامون تحليل و نقد مباني روش شناسی متعارف آمايش سرزميني برگزار شد.

به گزارش دفتر ارتباطات و گفتمان سازي مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، در اين جلسه كه با حضور اعضای انديشكده و جمعی از اعضای هیأت علمی میهمان برگزار شد، دكتر منوچهر فرج‌زاده، عضو هيأت علمي دانشگاه تربيت مدرس با ارائه مقاله‌اي پيرامون تحليل و نقد مباني روش شناسی متعارف آمايش سرزميني، مباني آمايش در الگوي اسلامي ايراني پيشرفت را به بحث گذاشت.

فرج‌زاده با اشاره به اينكه آمايش سرزمين بر سه مقوله انسان، فعاليت و فضا تاكيد می نماید و كوشش دارد تا وضعيت بهينه استقرار انسان در فضا را محقق كند، در مورد اجراي برنامه‌هاي آمايش در كشور اظهار داشت: بحث‌هاي مربوط به آمايش از مدت‌ها قبل در كشور مطرح بوده ولي به دلايل مختلف هيچ گاه به مرحله اجرا گذاشته نشده است.

وي ادامه داد : نقاط ضعف و نارسايي‌هايي در سازمان فضايي موجود در كشور وجود دارد كه از جمله آنها فقدان تفكر نظام مند و نهادينه براي مديريت سرزمين و فقدان طرح و برنامه مصوب براي سازماندهي فضايي سرزمين در كشور است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه تربيت مدرس در ادامه با يادآوري اين نكته كه الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با تاكيد بر فكر، علم، معنويت و زندگي در صدد ارائه الگوي تمدني ايراني اسلامي است، در خصوص نگاه به آمايش در الگو گفت: در الگو مطلوب‌ترين توزيع ممكن جمعيت، توسط بهترين شكل توزيع فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي حاصل مي‌شود. همچنين در اين ديدگاه، آمايش بنيادين برگرفته از فرامين اسلامي ، وحي ، احاديث و ديدگاه‌هاي رهبري و يك الگوي بومي است.

وي اضافه كرد: در نقشه راه پيشنهادي براي آمايش الگو بايد بحث انسان و جامعه ايراني، ويژگي فعاليت انساني و بحث سكونت و فضا از منظر ايراني و اسلامي بررسي شده و نهايتا توزيع استقرار بهينه جمعيت در كشور و تعيين محورهاي رشد مد نظر قرار گيرد.

فرج زاده در بخش ديگري از اظهارات خود تفاوت اصلي اين ديدگاه آمايش با ديدگاه متعارف را در وجود رابطه انسان با خدا در كنار انسان با محيط، انسان با خود و انسان با ديگر انسان‌ها عنوان كرد و ادامه داد: فعاليت در حوزه‌هاي مختلف با حداكثر بهره‌برداري از منابع با توجه به اصول توسعه پايدار و وجود مشاركت مردمي مورد توجه قرار مي گيرد.  

در ادامه اين جلسه حاضران سوالات خود را پيرامون اين مقاله مطرح كردند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید