مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت ميزبان جوانان پیشگام در پیشرفت؛ برگزاری پنجمين كنگره پيشگامان پيشرفت با حضور بيش از هزار دانشجوی نخبه جوان كشور

دبیر پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت از برگزاری این کنگره در روز پنجشنبه 18 اردیبهشت­‌‌ماه در دانشگاه شهيد بهشتي تهران، با حضور بيش از هزار تن از دانشجویان وطلاب نخبه و جوان خبر داد.

به گزارش دفتر ارتباطات مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت،‌ علی متقیان سرپرست دبیرخانه پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت، با اعلام خبر برگزاري اين كنگره اضافه كرد: پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت روز پنجشنبه 18 اردیبهشت­‌‌ماه سال 1393 برگزار و در این کنگره، میزبان بیش از یک هزار دانشجو و طلبه حوزه علمیه خواهیم بود که در یکی از فعالیت‌های انجمن‌های علمی، کانون‌های فرهنگی، نشریات دانشجویی، تشکل‌های دانشجویی و بنیاد ملی نخبگان نقش دارند.

وي ادامه داد: خوشبختانه در این دوره هم مانند کنگره‌های قبل با استقبال گسترده دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه مواجه شده‌ایم، به گونه‌اي كه دانشجویان با ارسال بيش از 1500 اثر از قبیل پایان‌نامه، مقاله، نوشتار کوتاه و آثار هنری، بیشتر از کنگره‌های قبل، براي حضور اعلام آمادگي كرده‌اند.

متقيان در مورد تعداد مقالات پذيرفته‌شده نيز اظهار داشت: دبيرخانه كنگره از میان آثار رسیده و پس از داوری و حذف مقالات تکراری و مطابقت آن با محورهای کنگره 327 مقاله را برای چاپ در چكيده مقالات کنگره، انتخاب و 72 مقاله آن را برای ارائه شفاهي در دو نشست کنگره برگزیده است.

دبیر پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت در خصوص بررسي پايان‌نامه‌هاي مرتبط با موضوع پيشرفت اظهار داشت: در مجموع، 88 پايان‌نامه به ثبت دبيرخانه كنگره رسیده كه از اين تعداد 60 پایان‌نامه با موضوعات مربوط به پیشرفت تشخیص و به عنوان پايان‌نامه قابل قبول مورد داوری قرار گرفته و در نظر است در مراسم اختتامیه از برگزیدگان آن تقدیر به عمل آید.

متقيان تعداد آثار فرهنگي و هنري مرتبط با موضوع پيشرفت را كه به دبيرخانه كنگره رسيده است 70 عنوان اعلام و اظهار كرد: پس از داوری، برگزيدگان آثار هنری نیز در کنگره معرفی خواهند شد.

مسئول گفتمان‌سازی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در ادامه به تشريح اهداف برگزاري اين كنگره پرداخت و اظهار كرد: هدف مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از برگزاری چنین کنگره‌هایی، بسترسازی برای حضور جوانان در مراحل مختلف تدوین الگو، فراهم نمودن زمینه مناسب برای بهره‌مندی از دیدگاه­ها و ایده­های اصیل و مستقل جوانان و دانشجویان ایرانی و همچنین تشویق جوانان برای فراهم نمودن وسایل پیشرفت کشور و در آینده، اجرای الگو است.

وي افزود: با توجه به استقبالی که دانشجویان از برنامه‌های کنگره داشته‌اند مي‌توان این حرکت را در جهت شرکت جوانانی که در آینده، مسئولیت اجرایی کشور را به عهده خواهند گرفت در برنامه‌ریزی برای پیشرفت کشور، مثبت ارزیابی کرد.

سرپرست دبیرخانه پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت با بيان اينكه زمینه اصلی محتوایی این کنگره «جوانان ایرانی و پیشرفت اسلامی ایرانی»­ تعیین شده، اضافه کرد: محورهای کنگره نیز با عنایت به فعالیت‌های اندیشکده‌های مرکز و محتوای علمی‌اي که هر یک از اندیشکده‌ها در دستور کار دارند تعیین شده است و منظور از این هماهنگی، استفاده تخصصی و محتوایی از تفکر جوانان و دانشجویان در تهیه محتوای علمی الگوی اسلامی پیشرفت است.

متقیان ادامه داد: مباحثی که در محورهای پنجمین کنگره در چهار موضوع «پیشرفت اقتصادی»، «پیشرفت فرهنگی و معنوی»، «پیشرفت اجتماعی» و «پیشرفت علم، فناوری و نوآوری» مطرح می‌شود با موضوع اندیشکده‌ها و اتاق‌های فکر مرکز مطابقت دارد و خروجی مباحث کنگره جهت بهره‌برداری در اختیار هر یک از اندیشکده­های مربوطه در مرکز قرار خواهد گرفت تا بدین صورت حضور جوانان و دانشجویان در اندیشکده‌های مرکز به نحو شایسته دیده شود.

به گفته دبیر کنگره پیشگامان پیشرفت در مراسم افتتاحيه پنجمين كنگره، علاوه بر دکتر واعظ­زاده -رئیس شورای عالی و رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت- و دانشجویان منتخب، اعضای اندیشکده‌های مرکز از جمله اساتید بزرگوار جناب آقای دكتر علي‌اكبر موسوي موحدی، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دكتر علي ذوعلم، دكتر داوود دانش جعفري و دكتر سیدضياء هاشمي در مورد محورهاي مرتبط با كنگره و اندیشکده‌ها به ايراد سخن مي‌پردازند. 

گفتني است این کنگره به دنبال برگزاری چهار کنگره قبلی، برنامه‌ریزی و در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید