فردا؛ پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت با سخنرانی واعظ‌زاده، ذوعلم، موسوی موحدی، دانش‌جعفری و هاشمی

 

 

دبیر پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت از برگزاری این کنگره با حضور بیش از هزار تن از دانشجویان و طلاب نخبه و جوان در روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت­‌‌ماه در دانشگاه شهید بهشتی تهران خبر داد. این کنگره ۴ سخنران مدعو دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ علی متقیان سرپرست دبیرخانه پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت، با اعلام خبر برگزاری این کنگره اضافه کرد: پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت روز پنجشنبه 18 اردیبهشت­‌‌ماه سال 1393 برگزار و در این کنگره، میزبان بیش از یک هزار دانشجو و طلبه حوزه علمیه خواهیم بود که در یکی از فعالیت‌های انجمن‌های علمی، کانون‌های فرهنگی، نشریات دانشجویی، تشکل‌های دانشجویی و بنیاد ملی نخبگان نقش دارند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این دوره هم مانند کنگره‌های قبل با استقبال گسترده دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه مواجه شده‌ایم، به گونه‌ای که دانشجویان با ارسال بیش از 1500 اثر از قبیل پایان‌نامه، مقاله، نوشتار کوتاه و آثار هنری، بیشتر از کنگره‌های قبل، برای حضور اعلام آمادگی کرده‌اند.

متقیان در مورد تعداد مقالات پذیرفته‌شده نیز اظهار داشت: دبیرخانه کنگره از میان آثار رسیده و پس از داوری و حذف مقالات تکراری و مطابقت آن با محورهای کنگره 327 مقاله را برای چاپ در چکیده مقالات کنگره، انتخاب و 72 مقاله آن را برای ارائه شفاهی در دو نشست کنگره برگزیده است.

دبیر پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت در خصوص بررسی پایان‌نامه‌های مرتبط با موضوع پیشرفت اظهار کرد: در مجموع، 88 پایان‌نامه به ثبت دبیرخانه کنگره رسیده که از این تعداد 60 پایان‌نامه با موضوعات مربوط به پیشرفت تشخیص و به عنوان پایان‌نامه قابل قبول مورد داوری قرار گرفته و در نظر است در مراسم اختتامیه از برگزیدگان آن تقدیر به عمل آید.

متقیان تعداد آثار فرهنگی و هنری مرتبط با موضوع پیشرفت را که به دبیرخانه کنگره رسیده است 70 عنوان اعلام و اظهار کرد: پس از داوری، برگزیدگان آثار هنری نیز در کنگره معرفی خواهند شد.

به گفته متقیان این کنگره فردا، 18 اردیبهشت از ساعت 8 صبح کار خود را با گزارش دبیر کنگره، سخنرانی چند تن از دانشجویان و سخنرانی واعظ‌زاده، رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آغاز می‌کند و با برگزاری سه نشست تخصصی با حضور سخنرانان مدعو و ارائه مقالات پی گرفته می‌شود.

وی درباره سخنرانان مدعو این کنگره گفت: حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی ذوعلم با موضوع «پیشرفت فرهنگی»، دکتر علی اکبر موسوی‌موحدی با موضوع «پیشرفت علمی»، دکتر داوود دانش‌جعفری با موضوع «پیشرفت اقتصادی» و دکتر سید ضیاء هاشمی با موضع «پیشرفت اجتماعی» سخنرانی خواهند کرد.

مسئول گفتمان‌سازی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در ادامه به تشریح اهداف برگزاری این کنگره پرداخت و افزود: هدف مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از برگزاری چنین کنگره‌هایی، بسترسازی برای حضور جوانان در مراحل مختلف تدوین الگو، فراهم نمودن زمینه مناسب برای بهره‌مندی از دیدگاه­ها و ایده‌­های اصیل و مستقل جوانان و دانشجویان ایرانی و همچنین تشویق جوانان برای فراهم نمودن وسایل پیشرفت کشور و در آینده، اجرای الگو است.

وی افزود: با توجه به استقبالی که دانشجویان از برنامه‌های کنگره داشته‌اند می‌توان این حرکت را در جهت شرکت جوانانی که در آینده، مسئولیت اجرایی کشور را به عهده خواهند گرفت در برنامه‌ریزی برای پیشرفت کشور، مثبت ارزیابی کرد.

سرپرست دبیرخانه پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت با بیان اینکه زمینه اصلی محتوایی این کنگره «جوانان ایرانی و پیشرفت اسلامی ایرانی»­ تعیین شده، اضافه کرد: محورهای کنگره نیز با عنایت به فعالیت‌های اندیشکده‌های مرکز و محتوای علمی‌ای که هر یک از اندیشکده‌ها در دستور کار دارند تعیین شده است و منظور از این هماهنگی، استفاده تخصصی و محتوایی از تفکر جوانان و دانشجویان در تهیه محتوای علمی الگوی اسلامی پیشرفت است.

متقیان ادامه داد: مباحثی که در محورهای پنجمین کنگره در چهار موضوع «پیشرفت اقتصادی»، «پیشرفت فرهنگی و معنوی»، «پیشرفت اجتماعی» و «پیشرفت علم، فناوری و نوآوری» مطرح می‌شود با موضوع اندیشکده‌ها و اتاق‌های فکر مرکز مطابقت دارد و خروجی مباحث کنگره جهت بهره‌برداری در اختیار هر یک از اندیشکده‌­های مربوطه در مرکز قرار خواهد گرفت تا بدین صورت حضور جوانان و دانشجویان در اندیشکده‌های مرکز به نحو شایسته دیده شود.

به گفته دبیر کنگره پیشگامان پیشرفت در مراسم افتتاحیه پنجمین کنگره، علاوه بر واعظ‌­زاده -رئیس شورای عالی و رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت- و دانشجویان منتخب، اعضای اندیشکده‌های مرکز از جمله علی‌اکبر موسوی موحدی، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین علی ذوعلم، داوود دانش جعفری و سیدضیاء هاشمی در مورد محورهای مرتبط با کنگره و اندیشکده‌ها به ایراد سخن می‌پردازند.

این کنگره به دنبال برگزاری چهار کنگره قبلی، برنامه‌ریزی و در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید