تدوين و انتشار تک نگاشت‌های علمی در مرکز الگوی اسلامی: چاپ 30 تک‌نگاشت از سوی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 

 

دکتر هادی اکبر زاده معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز گفت : مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نظر دارد با هدف تولید دانش و گسترش و تعمق ادبیات موضوعی در حوزه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، کتاب‌هایی را به صورت تک نگاشت‌های علمی فاخر منتشر نماید. وی افزود : تک نگاشت monograph نوشتاری تخصصی و نیمه مبسوط است كه توسط يك پژوهشگر خبره در يك موضوع خاص نگاشته می‌شود. تك نگاشت در حدود 40 تا 60 صفحه است که از نظر حجم و محتوا حد فاصل مقاله و كتاب است و نويسنده با پردازش و تحليل یافته‌ها و مطالعات تخصصي پيشين و افزودن يافته هاي پژوهشي خود و تحليل جامع و منسجم آن‌ها افق‌های تازه اي را در زمينه مورد بررسي می‌گشاید.

معاون علمی و تقسیم کار مرکز کار تصریح کرد: برای شروع فرایند تدوین تک نگاشت در گام اول کمیته ای متشکل از سه تن از اساتید خبره از بین مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها، همایش‌ها و نشست‌های اندیشه های راهبری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تعدادی را انتخاب نمودند و از نویسندگان آن‌ها برای تدوین تک نگاشت دعوت به عمل آمد که با استقبال خوبی نيز مواجه شد. به طور کلی شاخص‌هایی که در انتخاب یک مقاله برای تدوین تک نگاشت مورد توجه قرار گرفتند، عبارتند از :

1- میزان ارتباط موضوعی مقاله با مباحث مربوط به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

2- کیفیت مرور ادبیات یا سیر موضوع literature survey

3- نقاط قوت مقاله به لحاظ استحکام در نحوه استدلال یافته های پژوهشی، انسجام و همبستگی موضوعی و ...

4- طرح ایده‌های بدیع و گشودن افق‌های تازه ارائه پیشنهادهای راهبردی

5- سؤالات کلیدی اساسی و کلیدی مطرح شده و نحوه پاسخ یابی آن‌ها

6- موضوعات و سؤالات مرتبط و نظام‌مندی موضوعی آن‌ها

7- طرح سؤالات آزاد open question

8- میزان و ارجاع به پژوهش‌های دیگران (به ویژه جدیدترین پژوهش‌ها)

در ادامه از سخنرانان کنفرانس‌ها، همایش‌ها و نشست‌های راهبردی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز برای تدوین تک نگاشت دعوت به عمل آمد. سپس در رویکردی نوین پایان نامه‌ها و رسالات مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های برجسته کشور نیز بررسی و از بین آن‌ها تعدادی برای تدوین به صورت تک نگاشت انتخاب شدند. استادان و پژوهشگران برجسته حوزه و دانشگاه که در امور مربوط به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت متخصص هستند نیز از جمله دعوت شدگان برای نگارش و تدوین تک نگاشت هستند.

وی در پایان بیان کرد: پس از ارزیابی تک نگاشت‌های دریافتی، سری اول آن‌ها در بهار 93 منتشر و به استادان و محققان کشور ارائه خواهد شد. همچنین در سال جاری 30 تک نگاشت چاپ و رونمایی شد و این هدف وجود دارد که در ادامه، این کار تداوم داشته باشد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید