/دومین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/تفاوت ماهیتی پیشرفت اقتصادی برای دو جامعه موحد و ملحد

 

 

دومین نشست توسعه و پیشرفت اقتصادی ارایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور هیئت رئیسه جلسه حجت الاسلام سید حسین میرمعزی و دکتر سید منصور خلیلی عراقی با ارایه مقاله محمدتقی نظرپور درباره نقد تعریف توسعه اقتصادی رایج و تبیین مفهوم پیشرفت اقتصادی، توحیدی و الحادی از دیدگاه قرآن برگزار شد.

دکتر محمدتقی نظرپور در سومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقد تعریف توسعه اقتصادی رایج و تبیین مفهوم پیشرفت اقتصادی، توحیدی و الحادی از دیدگاه قرآن کریم پرداخت.

این استادیار دانشگاه مفید گفت: توسعه همیشه به معنای رشد سالانه تولید ناخالص ملی بوده است اما تعاریف ارایه شده در این مقاله موجب شد که این معنی تکمیل گردد. این تعاریف كه از جهان‌بینی غرب نشئت می‌گرفت، ناقص بوده و کارایی لازم برای کشورهای مسلمان را نداشت، بنابراین اقتصاددانان مسلمان تعاریف جدید از توسعه مطابق جهان‌بینی خود بیان کردند.

اين استاد فرهيخته تاکید کرد: این تعارف با دیدگاه قرآن درباره پیشرفت اقتصادی و نقش خداوند در این پیشرفت فاصله داشت بنابراین، این مقاله با استفاده از روش توصیفی تحلیلی با این فرضیه که نقش اصلی ایجاد، در پیشرفت اقتصادی به عهده خداوند است و جایگاه انسان فراهم کننده این زمینه است ثابت می‌کند که پیشرفت اقتصادی برای دو جامعه موحد و ملحد ماهیتی متفاوت دارد.

دکتر نظرپور معتقد است که نباید تمام نقدها و تعاریف رایج غرب و اقتصاددانان کشورها را به طور کامل کنار گذاشت بلکه باید آن‌ها را اصلاح کرد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید