در کنگره پيشگامان پيشرفت انجام شد: فراخوان حضور جوانان در تدوين الگوي اسلامي ايراني پيشرفت

نخستين کنگره «پيشگامان پيشرفت» با حمايت مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت و با حضور بيش از هزار نفر از دانشجويان و طلاب فعال در انجمن ها و تشكل‌هاي علمي و دانشجويي، سوم و چهارم خرداد ماه در مجتمع فرهنگي امام خميني(ره) در لواسانات تهران برگزار شد.  به گزارش خبرنگار علمي ايسنا، اين اجتماع بزرگ دانشجويي با هدف اطلاع‌رساني درخصوص فعاليت‌هاي انجام شده در خصوص تدوين الگوي اسلامي ايراني پيشرفت و هم‌انديشي و تبادل نظر با دانشجويان و طلاب فعال در راستاي گفتمان سازي و جلب مشاركت جوانان كشور در تدوين و تحقق الگوي اسلامي ايراني پيشرفت برگزار شد.

دكتر صادق واعظ زاده، رييس مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت طي سخناني در مراسم افتتاحيه كنگره با تاکيد بر نقش جوانان به عنوان مهمترين محور تحول و پيشرفت کشور، تدوين الگوي اسلامي ايراني پيشرفت را فرصتي مناسب براي کسب پايگاه اجتماعي مناسب و نقش آفريني جوانان کشور در برنامه‌ريزي‌ها و تصميم‌سازي‌هاي کلان کشور عنوان کرد. وي با ابراز خرسندي از استقبال گسترده دانشجويان از اين کنگره اظهار داشت:  پيشرفت کشور مستلزم تحول و نوآوري است که بيش از هر قشري باب طبع جوانان است. البته تحول و نوجويي صرفا خراب کردن و نفي گذشته نيست بلکه وجه اثباتي و ساختن هم دارد که مستلزم آگاهي، نوآوري و خطرپذيري است که به برکت انقلاب بيش از همه در جوانان وجوددارد.

وي با اشاره به تجربه موفق واگذاري هاي تصميم گيري ها و مديريت‌هاي بزرگ به جوانان در سال‌هاي اول انقلاب و دوران دفاع مقدس از جوانان دعوت کرد با غنيمت شمردن فرصت و بروز شايستگي‌هاي خود در روند تدوين الگو، زمينه تکرار تجربه‌هاي موفق اول انقلاب را فراهم کنند.

ارائه 460 اثر دانشجويي در کنگره

دکترسيد مهدي فخرايي، دبير کنگره پيشگامان پيشرفت نيز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا گفت: در پي انتشار فراخوان کنگره در بين تشکل ها و انجمن هاي علمي دانشجويي، بيش از 460 اثر دانشجويي شامل 215 مقاله، 213 نوشتار کوتاه و 32 اثر هنري به دبيرخانه کنگره رسيد كه 91 مقاله در قالب سخنراني در نشست‌هاي تخصصي كنگره ارائه و كل آثار دريافتي در كتابچه كنگره منتشر شده اند.

وي خاطرنشان كرد: در نشست‌هاي تخصصي کنگره كه با حضور 50 نفر از اساتيد و محققان برجسته برگزار شد پس از طرح محورهاي اساسي مرتبط با زمينه‌هاي مختلف کاري از سوي اساتيد و ارائه مقالات برگزيده، دانشجويان و طلاب شركت كننده در فضايي تعاملي به طرح سوالات و ارائه ديدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

برگزاري 20 نشست تخصصي

فخرايي درباره برنامه‌هاي کنگره پيشگامان پيشرفت گفت: اين کنگره صبح روز چهارشنبه سوم خردادماه با گزارش دبير کنگره و سخنراني دکتر واعظ زاده، رييس شوراي عالي مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت و تني چند از دانشجويان شركت كننده در كنگره آغاز شد و با برگزاري 10 نشست علمي و هم انديشي در پنج سالن موازي ادامه يافت.

وي خاطرنشان کرد: «مفاهيم و ابعاد پيشرفت»، «نقد و بررسي الگوهاي توسعه غربي»، «راهبردهاي تعالي فرهنگ، اقتصاد، فناوري، سلامت و ... در پيشرفت»، «رسالت جوانان درتحولات اجتماعي»، «جوانان ايراني ميراث‌هاي فرهنگي، تمدني و آينده نگري»، «مباني و مولفه‌هاي پيشرفت اسلامي ايراني»، «کاهش وابستگي به نفت در اقتصاد ايران، توسعه کارآفريني و اقتصاد دانش بنيان»، «بيداري اسلامي و مسئوليت پذيري جوانان ايراني» ،«کارآفريني و اشتغال جوانان»، «ازدواج، تشکيل خانواده و مهارت‌هاي زندگي» موضوعات نشست هاي روز اول کنگره بودند.

دبير نخستين كنگره پيشگامان پيشرفت تصريح کرد: برنامه هاي روز دوم با نشست گروهي پيرامون نحوه تداوم همکاري انجمن هاي علمي و تشکلهاي دانشجويي با ستاد برگزاري کنگره پيشگامان پيشرفت آغاز شده و در ادامه 10 نشست تخصصي ديگر در پنج سالن موازي برگزار شد که به موضوعاتي چون «معنويت، تفکر و علم در الگوي پيشرفت»، «مديريت بهينه منابع و امکانات، اولويت‌ها و مزيت‌هاي مناطق مختلف کشور و نقش آن در پيشرفت ملي»، «نقد و ارزيابي وضعيت گذشته و موجود فرهنگ، اقتصاد، فناوري، سلامت و ... در کشور»، «پايگاه اجتماعي، هويت ملي و اسلامي در پيشرفت و منزلت جوانان»، «مهاجرت جوانان»، «عدالت‌خواهي»، «نقش راهبردي رشته‌هاي مختلف علمي در پيشرفت اسلامي ايراني»، «فرهنگ سياسي و پيشرفت»، «جايگاه هنر در الگوي اسلامي ايراني پيشرفت» و «ورزش، سلامت،اميد، آگاهي و نشاط» اختصاص داشت.

وي افزود: در پايان اين كنگره از ارائه دهندگان 19 مقاله برتر به انتخاب داوران و تعدادي از مقالات برگزيده با راي خود دانشجويان با اهداي جوايز ويژه تقدير شد  .همچنين 12 انجمن فعال در برگزاري اين كنگره مورد تقدير قرار گرفتند. انجمن علمي اقتصاد دانشگاه سيستان و بلوچستان، انجمن علمي علوم بازي‌هاي رايانه‌يي دانشگاه مازندران، انجمن‌هاي علمي علوم خاك و ميكروبيولوژي دانشگاه مراغه، بسيج دانشجويي دانشگاه تربيت مدرس، انجمن علمي هنر تهران، انجمن‌هاي علمي دانشگاه شهيد باهنركرمان، صنعتي سيرجان، شهيد چمران اهواز، دانشگاه تفرش و دانشگاه شهركرد و بنياد نخبگان استان يزد و استان اصفهان از انجمن‌ها و تشكل‌هاي تقدير شده در اين بخش بودند.

تداوم برگزاري كنگره هاي پيشگامان پيشرفت

دبير كنگره پيشگان پيشرفت در پايان خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت مشارکت مستمر دانشجویان و جوانان در روند تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ستاد برگزاری کنگره پیشگامان پیشرفت پس از کنگره به صورت دائمی فعال خواهد بود. البته مسئولیت ستاد به برپایی یک یا چند کنگره در سال محدود نخواهد بود و قبل از هر کنگره، ده‌ها پیش‌نشست و جلسه در دانشگاه‌های مختلف سراسر کشور برگزار و فعالان علاقمند به کنگره دعوت می‌شوند و محافل بحث استانی پس از هر کنگره ادامه خواهد داشت و از جوانان برجسته شرکت‌کننده که مایل باشند در تدوین الگو مشارکت کنند در اندیشکده‌های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کمک می‌گیریم.

 

دیدگاه‌ها  

 
0 #2 فاطمه رجبی زاده 1391-03-09 10:12
باسلام
اینجانب در کنگره حضور داشتم و تقاضا دارم که بنده به همراه انجمن علمی روانشناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان با شما فعالیت داشته باشیم و با نگاهی اسلامی به علم روانشناسی جایگاهی برای وجود ارزشهای اسلامی در این علم ایجاد کنیم و با حفظ محتوای علم روانشناسی روشهای آن را تغییر دهیم .بنده با دانشجویان روانشناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان درباره ی محتوا و اهداف کنگره صحبت کردم ما حاضر به همکاری صمیمانه با این مرکز هستیم..یاعلی
نقل قول کردن
 
 
0 #1 سعید جعفری 1391-03-07 02:18
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.
تنها نظر من این است که اگر امکان دارد نشست های بعدی بیشتر بصورت بحث باشد.با تشکر
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید