چالش‌ها و رهیافت‌های اخلاقی توسعه و پیشرفت با تاکید بر نقش رسانه

 

 

فاطمه عزتی پژوهشگر مرکز تحقیقات صداو سیما در نخستین نشست توسعه و پیشرفت فرهنگی کنفرانس  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: جامعه‌ای که پیشرفت و توسعه را وجهه همت خویش قرار داده باید بیش از هر چیز به تناقض‌ها و چالش‌هایی که رهیافت‌های اخلاق‌مدار را پیش‌روی فعالان و بازیگران عرصه اقتصادی می‌آفریند، توجه نماید.

وی که در حضور دکتر محمدحسین پناهي و دکتر غلامعلی افروز سخن می گفت، کنار هم قرار گرفتن دو مفهوم کلیدی «اخلاق» و «پیشرفت» یا «اخلاق» و «توسعه» را تعجب‌‌برانگیز و متناقض خواند و افزود : یکی از این مفاهيم سر بر آسمان می‌ساید و دیگری پای بر زمین دارد؛ در حقیقت یکی روح زندگی را نشانه دارد و ‌دیگری بر روی زندگی دنیوی تاکید می کند و کوتاه سخن آن که یکی دیگرخواه و آن‌ دیگری خویش‌محوراست.

این پژوهشگر علوم سیاسی تصریح کرد: بخش دیگرخواه، ذات انسانی را می نگرد و بخش دیگر بر محور خویش قرار گرفته و به مطالبه سود و نفع خویش می‌اندیشد.

عزتی بر ضرورت بسترسازی اخلاقی و فرهنگی و تعامل آن با توسعه و پیشرفت تاکید نمود و خواستار مروری بر ادبیات نظری توسعه اقتصادی، كارايي اخلاق و ارزش‌هاي اخلاقي در حوزه اقتصاد شد.

وی گفت : در اسلام آموزه های نابی وجود دارد که لازم است تا از آن غبارزائی شود و به دلیل فهم متعارض، مورد برداشت نادرست قرار نگیرند و در این میان نقش رسانه ها اهمیت فراوانی دارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید