سستی بنیان خانواده، نتیجه ضعف دین است

 

 

دکتر غلامعلی افروز استاد ممتاز دانشگاه تهران که در نوبت دوم نشست ها در سومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، مقاله خود را ارائه داد، گفت: بحث جهانی شدن اقتصاد یکی از بحث های مهم و مطرح است که زمزمه هایی در این باره به گوش می رسد و گفته می شود هر کشوری باید به اندازه سهم خود در اقتصاد جهانی از منابع نفت و گاز استفاده کند .

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه برای جهانی شدن اقتصاد لازم است که فرهنگ جهانی شود تصریح کرد: در اندیشه جهانی سازی فرهنگ، کارهای زیادی شده و وجود تلویزیون های بین المللی و ماهواره ها و  غیره مقدمه جهانی شدن فرهنگ است.

افروز با بیان اینکه خیلی از کشورها خیزش هایی در بحث جهانی شدن فرهنگ برداشته اند گفت: از منظر غربی ها وقتی بخواهیم فرهنگ را تعریف کنیم، فرهنگ مجموعه ای از آداب و رسوم و اینها است و  دین، بخشی کوچک از مؤلفه های تعریف فرهنگ در غرب محسوب می شود که این امر با ارزشهای ما متفاوت است.

وی برداشت غربی برخی از مترجمان و نویسندگان کشورمان از فرهنگ را مورد انتقاد قرار داد و  اظهار داشت:  از منظر غربی، دو مانع برای جهانی شدن فرهنگ وجود دارد که یکی از آنها دین و دیگری خانواده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در عقاید اسلامی، دین بر مولفه های اصلی فطرت استوار است و خود جهانشمول و فرهنگ آفرین محسوب می شود افزود: از منظر اسلام دین خود زایش فرهنگی دارد و نه تنها یکی از مولفه های فرهنگ نیست بلکه خود بستر پدید آوردن فرهنگ است.

افروز گفت: ایرانی ها وقتی اسلام را پذیرفتند سالیان سال بود که نوروز را داشتند و وقتی مسلمان شدند این دین آن قدر جامعیت و غنای معنوی داشت که بر سر سفره نوروز، قرآن و ذکر یا مقلب القلوب آمد که این نشان دهنده جامعیت دین اسلام است.

این استاد دانشگاه گفت : دین اسلام دینی است که پیامبر بزرگوارش فرمودند دین همان عقل است و عقل همان دین است و هر کس که عاقل نیست در دیانت مشکل دارد و هر کس دین ندارد نقصان عقلانی دارد و این به معنای آن است که دین اسلام خود فرهنگ ایجاد می کند.

وی با اشاره به تجربیات غرب در انزوای دین به تشریح موقعیت انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: زمانی که انقلاب اسلامی ظهور کرد غربی ها دیدند که نمی توانند عنوان کنند که دین افیون توده ها ست و دین باید خصوصی باشد.

 رئیس اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطرنشان كرد: اين بدين معني بود كه دین برود در خانه، یعنی مذاهب دینی باید در پنهان و خلوت باشد و ابراز نشود. آنها مي گويند در خانه نماز بخوان و روزه بگیر اما در اجتماع عقاید دینی خود را نشان نده.

وي با اشاره به اين نكته كه غربي ها با دین به عنوان کلمه دینی کار دیگری کردند و  آمدند سلفی گری راه انداختند که منظر دین را خراب کنند، تصريح كرد: غربي ها وهابیت را راه انداختند و دین های عجیب و غربی ساختند، اما بايد بدانند كه  در خراب کردن وجهه دین موفق نخواهند شد.

رئیس اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با اشاره به اين نكته كه غربي ها براي از ميان برداشتن دين، بنيان خانواده را سست كردند، خاطرنشان كرد: دقيقا بر دو نكته خانواده و دين، دست گذاشتند تا مقاصد خود را برداشت كرده و با جهاني كردن فرهنگ و اقتصاد بهره خود را ببرند. اين چيزي است كه در تدوين الگوي ايراني اسلامي پيشرفت بايد مورد توجه قرار گرفته و راه هاي مهار آن عملياتي شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید