تفاهم‌نامه همکاری دبیرخانه حوزوی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با پژوهشگاه امام صادق -علیه السلام- امضا شد

 

 

 

 

جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری دبیرخانه حوزوی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق -علیه السلام- با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مهدی رجایی رئیس دبیرخانه حوزوی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرمحمدی رئیس پژوهشگاه امام صادق -علیه السلام- و تنی چند از معاونان و مدیران پژوهشگاه برگزار شد.

در ابتدای جلسه، حجت‌الاسلام رجایی به ذکر سابقه تأسیس و پیشینه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و همچنین تأسیس دبیرخانه حوزوی پرداختند و گفتند: پس از تأسیسِ دفتري با عنوان دفتر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دولت نهم و تهیه مقدمات این امر، سه سال پیش، مقام معظم رهبری تصمیم گرفتند تا مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را به منزله نهادی مستقل، تأسیس نمایند و حدود 10 ماه قبل نیز دبیرخانه حوزوی این مرکز در قم تأسیس شد.

رئیس دبیرخانه حوزوی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با اشاره به این که رهبری به این نتیجه رسیده‌اند که لازم است در زمینه مدل‌ها و الگوهای پیشرفت، الگوی اساسی‌اي‌ طراحی شود تا بر اساس آن، حرکت کشور هدایت شود، اظهار کرد: سه مأموریت بر عهده ما گذاشته شده است، اول تولید دانش، دوم گفتمان‌سازی و سوم، تهیه سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، که تهیه پیش‌نویس آن در دست اقدام است.

حجت‌الاسلام رجایی با بیان اینکه تا کنون با بیش از بیست مرکز پژوهشی در قم تفاهم‌نامه همکاری‌های پژوهشی امضا شده است، هدف از امضای این تفاهم‌نامه‌ها را نیل به مأموریت‌های محول به مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و ایجاد چارچوب همکاری مشترک میان مجموعه‌ها درباره فعالیت‌های علمی و پژوهشی مرتبط با مباحث الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و هم‌افزایی و بهره‌مندی متقابل از توانایی‌ها، ظرفیت‌ها، تخصص‌ها و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری یکدیگر دانستند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر رجایی خاطر نشان کردند: به نظر می‌رسد از آنجا كه پژوهشگاه امام صادق -علیه السلام- هم به لحاظ تعداد محصولات پژوهشی و هم از نظر توان علمی در سطح مطلوبی قرار دارد، مناسب است تا در جهت تبعیت از منویات رهبری، در کار خود به مباحث مرتبط با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اولویت بخشد.

وی ادامه داد: در قدم اول، دبیرخانه حوزوی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نظر دارد تا در اواخر بهمن‌ماه سال جاری، همایشی را با نام پیشرفت از منظر قرآن و حدیث برگزار نماید که اولین همایش مرکز الگو در سطح ملی است که در قم برگزار خواهد شد و دارای 5 محور است: 1- ماهیت و مؤلفه‌های پیشرفت اسلامی؛ 2- مبانی و اصول پیشرفت اسلامی؛ 3- ویژگی‌ها و شاخص‌های جامعه پیشرفته از منظر قرآن و حدیث؛ 4- عوامل و موانع پیشرفت اسلامی 5- بررسی انتقادی مبانی و شاخص‌های توسعه.

ایشان در ادامه فرمودند: در خصوص گفتمان‌سازی نیز پژوهشگاه می‌تواند با برگزاری پیش‌نشست‌هایی جهت همایش، اذهان پژوهشگران را بیش از پیش با این مبحث درگیر نماید.

در ادامه نشست، دکتر عظیمی معاون پژوهش پژوهشگاه امام صادق -علیه السلام- بیان اینکه پایان‌نامه دکترای ایشان در موضوع ماهیت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بوده است این مبحث را از مباحث بسیار مهم در عرصه تولید علم در جمهوری اسلامی تلقی کردند و گفتند: پرداختن به این مباحث، بسیار حائز اهمیت است. پژوهش در مقولاتی همچون بهره‌وری، جامعه دانش‌بنیان، جامعه سعادتمند و نقد الگوی توسعه غربی از اموری است که بايد به آن پرداخته شود.

ایشان در ادامه به ذکر پیشینه‌ای از پژوهشگاه امام صادق -علیه السلام- پرداختند و ادامه دادند: این پژوهشگاه تحت عنوان مرکز بررسی‌های اسلامی در سال 1359 با هدف تدوین متون مورد نیاز جبهه‌ها، پایه‌ریزی شد و در سال جاری به نام متبرک پژوهشگاه امام صادق -علیه السلام- نامگذاری شد. این پژوهشگاه تاکنون در مباحثی همچون سبک زندگی اسلامی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به بررسی و تحقیق و پژوهش پرداخته است.

در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرمحمدی، رئیس پژوهشگاه امام صادق -علیه السلام- نیز ضمن خیر مقدم به حضار و اظهار خرسندی از امضای تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین، از همکاری بین دو مجموعه استقبال کردند و تأکید کردند: پژوهشگاه امام صادق -علیه السلام- پیش از این نیز، دغدغه عرضه راهکار و پژوهش‌های بنیادی در زمینه‌های مختلف الگو، سبک زندگی و اقتصاد مقاومتی را داشته و در خصوص مباحثی همچون انسان مطلوب و بهداشت روانی خانواده، پژوهش‌های با ارزشی را انجام داده است که انتظار می‌رود با امضای این تفاهم‌نامه، روند پژوهش‌های این مرکز در این خصوص، سرعت و غنای بیشتری پیدا کند.

گفتنی است پژوهشگاه امام صادق -علیه السلام- تا کنون بیش از 200 مجلد آثار مکتوب و نرم‌افزاری را به حوزه فرهنگ ارائه نموده است.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید