تعیین تعدادی از سخنرانان کلیدی چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 

 

در پی اعلام آمادگی جمعی از اندیشمندان و صاحبنظران برجسته کشور جهت مشارکت در چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، تعدادی از سخنرانان کلیدی این کنفرانس که در تاریخ 30 و 31 اردیبهشت ماه 1394 برگزار خواهد شد، مشخص شدند.

اسامی و چکیده مقالات ایشان به شرح زیر است:

 

Dr.Davari

 

1- دکتر رضا داوری اردکانی؛ رئیس فرهنگستان علوم

عنوان مقاله: «عقلگرایی، نقلگرایی در سیر و بسط تاریخ ایران»

این مقاله در محور موضوعی «عقلگرایی/ نقلگرایی و پیشرفت تاریخی ایران» ارائه خواهد شد.

چکیده مقاله دکتر داوری به شرح زیر است:

«علم عقلی میتواند مستقل و بینیاز از نقل باشد اما علم نقلی از عقل، منفک نمیشود. قرآن مجید که کلام الهی نازل از آسمان است یکسره حکمت و خرد است. احادیث نبوی و کلمات مولای متقیان علی علیهالسلام و دیگر ائمه اطهار، متضمن گوهرهای گران‌بهای عقلی است که نظیرش را در گفتار حکیمان و فیلسوفان به ندرت مییابیم. در طول تاریخ هزار و چهارصد ساله اخیر هم، نقل و عقل به موازات هم پیش رفته و هرچند که گاهی اختلافهای بزرگ میان آنها بروز کرده است همراهی و تأثیر متقابلشان را نمیتوان انکار کرد. این تأثیر و تأثر در دورههای تاریخی متفاوت بوده و از زمان صفویه، صورت دیگر پیدا کرده است. در یکی دو قرن اخیر که تجدد در سراسر جهان بسط یافته است نسبت میان عقل و نقل با نسبت سابق که در درون تاریخ ما وجود داشت تفاوت اساسی کرده است. در این نسبت، گرچه نقل نفی و طرد نمیشود، اصالت به عقل داده میشود و نقل را با آن میزان میکنند و میسنجند.»

واژههای کلیدی: علم عقلی، علم نقلی، فقه، تفقّه، فلسفه، علم کلام، علم اصول، تفسیر

 

Dr.Golshani

 

2- دکتر مهدی گلشنی؛ استاد دانشگاه صنعتی شریف

عنوان مقاله: «توسعه علمی و فناورانه پایدار در پرتو جهان‌بینی اسلامی میسر است»

این مقاله در محور موضوعی «توسعه علمی و پیشرفت ایران» ارائه خواهد شد.

چکیده مقاله دکتر گلشنی به شرح زیر است:

«امروزه، دو چیز، مورد تردید نیست. اولاً در عین اینکه علم و فناوری در غرب، پیشرفت بسیاری داشته است این دو در مقام عمل، گاهی در جهات نامطلوب به کار برده شده‌اند و از لحاظ نظری یک نگرش ماده‌گرایانه غیرالهی بر اذهان عالمان، حاکم شده است؛ نگرشی که نهایتاً توسعه پایدار را در بر نخواهد داشت. ثانیاً، جهان اسلام، و از جمله میهن عزیزمان، در چند قرن اخیر در علم و فناوری، پیشرفت اصیل نداشته و بیشتر نقش مقلد را ‌ایفا کرده است. ‌از نظر اینجانب، حاکم کردن جهان‌بینی اسلامی بر جریان علم و فناوری در کشور، زمینۀ فرهنگی توسعه علمی را آماده می‌سازد، به عالمان یک دید جامع‌نگر می‌دهد، به دغدغه‌ها و سؤالات بنیادی انسانی توجه کامل دارد، برای کاربردهای علم و فناوری، جهت‌دهی مناسب فراهم می‌کند، و برای اعتلای جامعۀ اسلامی و خوداتکایی آن، اولویت قائل است. پس در مقام عمل باید ضمن تلاش برای حاکم کردن جهان‌بینی اسلامی بر محیطهای علمی، به شناسایی مشکلات موجود و سیاستگذاری برای حل آنها و رفع نیازهای اساسی کشور پرداخت و در جهت مشارکت در تولید علم، در مرزهای دانش، اقدامات اساسی انجام داد. در این زمینه تقویت هویت ملی، فراهم کردن زمینه تضارب آراء، توجه به نخبگان، شایسته‌سالاری، و ایجاد یک عزم ملی جدی نقش اساسی، ایفا می‌کنند».

واژه‌های کلیدی: توسعه پایدار، جهان‌بینی اسلامی، مشارکت در تولید علم، رفع نیازهای اساسی کشور، تمدن اسلامی روزآمد

 

Dr.Zolfigol

 

3- دکتر محمدعلی زلفیگل؛ استاد دانشگاه بوعلی همدان

عنوان مقاله: «ژنوم فرهنگی»

این مقاله در چارچوب محور موضوعی «سرمایههای فرهنگی و پیشرفت تاریخی ایران» ارائه خواهد شد.

چکیده مقاله دکتر زلفیگل به شرح زیر است:

«فرهنگ هر جامعه، مجموعهای از خلق‌وخوها، هنجارها، ارزش‌ها و اعتقادات، بایدها، نبایدها، رسم و رسوم آن جامعه می‌باشد. نقشه مهندسی فرهنگی یک جامعه را میتوان شبیه یک پازل تصور نمود که هر رفتار و کنش اجتماعی، قطعهای از آن است. در نگاه میکروسکوپی، فرهنگ هر جامعه، دارای یک نقشه ژنتیکی (ژنوم) میباشد و هر رفتار و کنش اجتماعی برگرفته از یک ژن فرهنگی است، ژن فرهنگی وظیفه انتقال یک ارزش، خلق‌وخو، رسم یا عرف را از نسلی به نسل دیگر بر عهده دارد. برای ایجاد یک رفتار و کنش اجتماعی جدید و یا حذف یک رفتار و کنش اجتماعی قدیمی باید ژن فرهنگی لازم را ایجاد و یا حذف نمود؛ در غیر اینصورت، اصلاحات فرهنگی جامعه به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید. ژن فرهنگی میتواند برگرفته از کنشهایی همراستا با فطرت انسانی، غریزی، وحیانی و یا شیطانی باشد. اگر یک کنش رفتاری در راستای انگیزه فطری و وحیانی باشد همچون فرشتهای است که موجب نجات و خودسازی فرد و در نتیجه جامعه میگردد. جهت نیل به تربیت انسان‌های وحیانی و با تقوا، مدینه فاضله و جامعهای عقلانی، شناسایی و تبیین مهندسی و همچنین ژنوم فرهنگی فطرت‌بنیان وحیانی، ضروری است. بدیهی است شناسایی، اصلاح، پالایش و ژن‌درمانی رفتارها و کنشهای فرهنگی ناشایست برای پیشرفت و داشتن زندگی سالمتر، اجتناب‌ناپذیر است. ایمان یکی از قدرتهایی است که انسان توسط آن به زندگی ادامه میدهد و فقدان مطلق آن، او را به پوچی و پوچ‌گرایی هدایت کرده و در هم میشکند، بنابراین تقویت ایمان شهروندان هر جامعه و کنترلهای درونی توأمان و همراه با اعمال قانون مناسب میتواند در مدیریت فرهنگی جامعه، نقش کلیدی را داشته باشد. بنابراین در دیپلماسی، تعامل و تقابل فرهنگی بین کشورها، ‌این ایمان یک جامعه است که کارساز است و در مقابل ایدز فرهنگی، مصونیت ایجاد مینماید. از آنجا که مدارای فرهنگی و نفوذ فرهنگها در یکدیگر به واسطهی پیشرفت علم و تکنولوژی یک واقعیت بوده و علم و فناوری نوین، فرهنگ جدید ایجاد مینماید، بومی‌سازی فرهنگهای وارداتی، اجتناب‌ناپذیر است. کشورهایی که در زمینهی علم و فناوری همیشه مصرف‌کننده هستند و تمهیدات لازم را نمیاندیشند به مرور، فرهنگ آنها توسط کشورهای پیشرفته، استحاله میگردد. تحقیقات هدفمندی که در راستای نیازهای کشور باشد میتواند در بومیسازی فرهنگهای بیگانه، به واسطه ورود علم و فناوری و فرهنگ وابسته، کمک شایانی نماید. امنیت فرهنگی با حفاظت و صیانت از ژنوم فرهنگی، مقدور بوده و پیش‌نیاز امنیت در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... میباشد».

این مقاله با همکاری دکتر سیدمرتضی هزاوئی، استادیار علوم سیاسی دانشگاه بوعلی همدان نگاشته شده است.

 

شماره تماس دبیرخانه کنفرانس: 88352080-88352071

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید