تبیین تأثیر معنویت بر زندگی وجه تمایز «سند الگو» با دیگر اسناد فرادستی است

 

 

 

در نشست مشترک رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با رییس و اعضای اندیشکده های معنویت و سیاست تاکید شد که در نظریه سیاسی مورد نظر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به دو وجه سیاسی و معنوی توجه شده است.

دکتر واعظ زاده که در جمع اعضای دو اندیشکده معنویت و سیاست سخن می‌گفت در خصوص توجه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به معنویت گفت: برخلاف ساختارهای معمول برنامه ریزی، در مرکز  الگو، اندیشکده مستقلی با عنوان اندیشکده معنویت تأسیس شده،  تا هم مفهوم معنویت را تبیین کند و هم رابطه آن را با سایر بخش ها، ترسیم کند.
رییس شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت درباره چیستی معنویت توضیح داد: عده ای امور غیر محسوس را معنوی می‌دانند،  بعضی ها هم قواعد علوم تجربی را معنوی می‌دانند. بعضی دیگر از متفکرین، گوهر و ذات اشیاء را غیرمادی می‌دانند؛ اما آنچه مسلم است ذوات مادی لزوماً معنوی نیست. شاید بتوان گفت معنویت از شناخت بالاتر است؛ معنویت باور به حقایق  غیر مادی عالی ( غیب) است. به عبارتی می توان گفت، معنویت باور به غیب است. این باور ممکن است به عنوان پارادائم بر علم و فکر و همین طور بر زندگی فردی و اجتماعی اثر گذار باشد.  در مباحث الگو به دنبال شناخت چنین رابطه ای بین معنویت و دیگر حوزه ها هستیم. به همین دلیل در گزاره‌های مختلفی  پیش نویس از سند الگو ، از مفاهیمی چون اقتصاد معنوی و امثال آن  استفاده شده است.
واعظ زاده در بخش پایانی سخنانش اظهارکرد: خوشبختانه اندیشکده‌های سیاست و معنویت قدم‌های خوبی را در حوزه مشترک برداشته‌اند. تبیین تأثیر معنویت بر زندگی و زمینه‌های مختلفی از این نوع، وجه تمایز سند الگو با دیگر اسناد فرادستی است.
در  ادامه حجت الاسلام  والمسلمین آذربایجانی رئیس  اندیشکده معنویتطی سخنانس عنوان کرد: معنویت مستلزم نوعی فراروی از نگاه مادی و خودخواهی در ابعاد بینشی، گرایشی و کنشی است که سمت و سوی آن توحیدی و خدامحوری است. نگاه به غیب و لایه های ملکوتی، بخش مهمی از معنویت است. آیه 84 سوره زخرف (هُوَالذیِ فِی السَماءِ األهٌ وَ فِی الارضِ األهٍ وَ هُوَالحَکیمُ العلیمُ و آیه 3 سوره حدید (هُوَالاولُ وَالاخِرُ وَالظاهِرُ وَالباطِنُ وَ هُوَ بِکُلِّ شیٍ عَلیمٌ) ترسیم گر معنویت توحیدی است.
رییس اندیشکده معنویت، در انتهای بحث خود افزود: رابطه سیاست با معنویت در چارچوب دین یک نظریه جدی است. شعار نه‌شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی هم یک نظریه معنوی است که در سیاست و الهیات سیاسی قابل اشراب است. نظریه ولایت فقیه هم که محور الهیات سیاسی است، به قدرت بر پایه رأی و پذیرش مردم مشروعیت می بخشد.
 صدرا رئیس اندیشکده سیاست  نیز در سخنانی با اشاره به اینکه معنویت به مثابه رکن اصلی الگو و گفتمان پیشرفت است. گفت: در باره جنس و ماهیت معنویت بحث فراوانی است؛ ولی جنس معنویت مورد نظر الگو از نوع زاهد شب و شیر روز است که در اخلاق متجلی می شود. در حال حاضر پیش نویس سند الگو  تولید شده و در تدابیر به جنبه های کمی و کیفی  معنویت توجه لازم مبذول شده است؛ در عین حال در فرصتی که پیش آمده است، می توان با نگاه عمیق تری به مقوله همراهی معنویت و سیاست نظر افکند.
گفتنی است مرکز الگوی اسلامی ایرانی بمنظور بهره مندی ازنظرات اندیشمندان و صاحبنظران دانشگاهی و حوزوی و راهبردی  در طراحی الگو درعرصه های مختلف،  اندیشکده هایی را با عناوین معین به عنوان اتاق فکر منسجم با حضور صاحب نظران با سابقه فعالیت موثردر سیاست گذاری، قانونگذاری و فعالیت مدیریت راهبردی ، استادان و فضلای حوزه و دانشگاه که در موضوع اندیشکده صاحب کرسی یا آثار علمی هستند و کارآفرینان و فعالان برجسته غیر دولتی صاحب نظر و متخصص  و محققان جوانان براساس منطقی تعریف شده تشکیل داده  و وظایف مطالعه و  تدوین پیش‌نویس بخش های تخصصی الگو را به عهده آنان گذاشته است.

download.jpg89751

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید