بررسی تاثیر گذاری و تاثیر پذیری خانواده از تحولات پیرامونی

 

 

 

در اندیشکده خانواده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح شد:بررسی تاثیر گذاری و تاثیر پذیری خانواده از تحولات پیرامونی

خانواده به عنوان تنها نهاد فطری و طبیعی جهان خلقت و به عنوان بنیادی ترین و کهن ترین نهاد اجتماعی از اهیمت بی بدیلی در تربیت فرزندان و شکل دهی به ساختار و محتوای دیگر نهادهای اجتماعی برخوردار است.

به گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، جلسه اندیشکده خانواده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست دکتر افروز و باحضور اعضای اندیشکده برگزار شد. مهمان ویژه جلسه دکتر حبیب­ الله مسعودی فرید متخصص پزشکی اجتماعی و عضو گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی بود.

در این جلسه از خانواده به مثابه نقطه کانونی آفرینش نام برده شد که نیازمند مطالعات رفتارشناسی و رصد دقیق و عمیق حوزه ­پیرامونی و آگاهی از نقشه راه و تلاطم­ های ناشی از تغییرات و تحولات اجتماعی و فرهنگی گسترده است. در این جلسه تاکید شد که تغییر و تحول به عنوان اصلی بنیادی و جهان­شمول بر مجموعه اجزا و عناصر هستی سایه افکنده است، لذا نگرش ایستا­پنداری و نادیده گرفتن این حقیقت آشکار، منجر به افزایش نگرانی و متزلزل شدن سازه­ ها و ستون­ های نهاد­ خانواده می شود. از چنین منظری اندیشکده خانواده الگوی اسلامی ­ایرانی پیشرفت با آگاهی از طبیعت و جوهر خانواده در تأثیرگذاری و تأثیرپذیری از تحولات پیرامونی، رصد تحولات و تغییرات خانواده در ایران و جهان را در دستور کار خود قرار داده و با دعوت از اندیشمندان داخلی و خارجی، بر آن است تا چگونگی مواجهه با پدیده های مختلف عرصه خانواده از جمله استحاله­ گرائی و الگوی هم­باشی (cohabitation) را مورد بحث و بررسی قرار ­دهد و با بهره­ گیری از تجارب ارزشمند و یافته­ های علمی اندیشه­ ورزان، چگونگی دست­یابی به افق 1450 را  پیشنهاد کند.

در ادامه جلسه آقای دکتر حبیب­ الله مسعودی فرید متخصص پزشکی اجتماعی به عنوان میهمان در جلسه سخن گفتند؛ با استفاده از فرمایش نبی­ مکرم اسلام که فرموده است؛ مَن عَمِلَ عَلی غَیرِ علمٍ کانَ یُفسِدُ اکثَرَ بِما یُصلِح؛ اظهار داشت: بهترین گزینه برای رصد تحولات خانواده تکیه بر شواهد عینی و یافته­ های علمی است. با کمال تأسف نگاه سطحی­ گرایانه و عدم بهره ­گیری از تفکر سیستمی و مطالعه عمیق روابط پدیده­ها و نظام علت و معلولی، موجب بروز مشکلات عدیده­ای در حوزه خانواده شده است. ایشان با بیان عوامل دگرگونی نهاد خانواده اظهار داشت:تحولات جمعیتی، افزایش پدیده سالخوردگی،کاهش فرزندآوری، افزایش طلاق؛ فرهنگ شهرگستری و مهاجرت بی­ رویه داخلی و خارجی را نوعی هشدار به آینده نهاد خانواده ایرانی اسلامی است.

عضو گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی با اذعان به تغییرات گسترده در شکل و محتوای خانواده در ایران و جهان اظهار داشت: هدایت مدبرانه نهاد خانواده در ایران، نیازمند داشتن متولی خاص و ارائه بسته­ های حمایتی و مراقبتی بموقع به جامعه هدف است. ایشان عنایت رهبر معظم  انقلاب به موضوع آسیب­ شناسی اجتماعی را سرمایه ارزشمندی برای تبیین مشکلات توصیف کرد و از هماهنگی و همسو کردن فعالیت­های جزیره­ای سازمان­های مختلف در زمینه خانواده، توسعه فضا­های فرهنگی و تفریحی، اصلاح قوانین و فراهم کردن زیرساخت­ های ازدواج بموقع را از جمله شروط لازم برای بهبود شرایط حاکم بر نهاد خانواده ذکر و اظهار داشت: خانواده تنهاست؛ برای نجات خانواده باید تصمیمات جسورانه ­تری گرفت و با راه ­اندازی نظام حمایتی و مراقبتی یکپارچه از طریق ادغام نهادهای موجود، مسیر آینده خانواده را هموارتر کرد.

جلسات اندیشکده خانواده الگو به طور مرتب هر ماه یک بار برگزار می شود.

download.jpg65498572

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید